Vysoké teploty a málo srážek jsou v Česku stále větší problém. Řeší ho jak zemědělci, kterým nedostatek vláhy působí miliardové škody na úrodě, tak i starostové měst. Pomáhají jim v tom firmy, pro které se boj proti suchu stává byznysem. Jednou z nich je brněnský start-up World from Space. Ten díky satelitním snímkům dokáže určit například místa, která dlouhodobě vysychají, a pomoct pak třeba zefektivnit jejich závlahu.

"Při současném velkém suchu, o němž se hodně mluví, se nám ještě nestalo, aby nám třeba lidé na městských úřadech řekli, že by je naše informace nezajímaly," tvrdí Roman Bohovic, který spolu s Janem Labohým firmu před rokem založil.

Brněnský start-up zpracovává volně přístupná data z evropského satelitního programu Copernicus. "Data už nejsou náklad, tím je hlavně jejich zpracování a interpretace. Po Evropě nyní vzniká řada firem podobných nám," říká Bohovic, jenž studoval dálkový průzkum Země na brněnské univerzitě. Právě dostupnost dat ze satelitů ho přesvědčila k tomu, aby začal podnikat. Dříve byly totiž informace tak drahé, že se využívaly jen pro výzkum.

Kromě sucha se start-up zabývá i městskou zelení. Bohovic s Labohým umí z dat rozpoznat místa, kde je vegetace hojnější, a dokážou sledovat její vývoj. Své služby nyní nabízejí jednotlivým městům. Satelitní snímky už si objednali třeba brněnský magistrát. "Ze spolupráce vzejde především analýza zeleně ve městě, která se jinak velmi obtížně mapuje a studuje. Zkoumat se dá také vývoj zastavěnosti území," uvádí mluvčí brněnského primátora Filip Poňuchálek.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte
  • Kdo všechno je schopný satelitní snímky využít.
  • Na jaké zádrhele lidé ze start-upu naráží.
  • Jak jinak se dá bojovat s nedostatkem vody.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se