S osmadvacetiletým uprchlíkem z Iráku Rianem A. se potkáváme v kavárně pražského obchodního centra. Bydlí poblíž a nechce na dlouho odcházet od učení. "Když všechno dobře dopadne, brzy nastoupím do jedné velké pražské nemocnice," říká Rian, který vystudoval medicínu v Mosulu a do Prahy přišel v rámci projektu Nadačního fondu Generace 21.

Soukromý projekt, financovaný především z darů jednotlivců a křesťanských organizací v tuzemsku i v zahraničí, si kladl za cíl zachránit z Iráku 153 křesťanů, kterým tam hrozilo nebezpečí od příslušníků teroristické organizace Islámský stát. Zhruba 12 milionů korun nakonec připadlo zejména na pomoc třem desítkám uprchlíků, kteří v Česku získali azyl a rozhodli se zde zůstat dlouhodobě. "Stát jim zaplatil náklady na bezpečnostní prověrky a azylové řízení," vysvětluje Daniel Žingor, který měl v projektu na starosti integraci.

Za dva roky v Praze se Rian naučil česky tak dobře, že v květnu úspěšně složil první část zkoušek, které jako cizinec potřebuje, aby mohl léčit lidi. "Bylo to těžké, původně měl být test v angličtině, pak se ale změnil zákon a já se musel připravit na češtinu," říká mladý muž, který česky mluví takřka plynně. Teď se těší, až bude moct začít kariéru lékaře.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jak se iráčtí křesťané usazení v Česku dívají na počínání svých krajanů, kteří odtud před dvěma lety utekli do Německa?
  • Čeho si na pobytu u nás nejvíc cení?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se