Koaliční hnutí ANO a ČSSD dospěly k dohodě o růstu platů ve veřejné sféře. Na jejich zvýšení by mělo příští rok putovat průměrně o osm procent peněz více než letos. Vláda původně počítala s navýšením sumy o šest procent. Platové tarify ale neporostou plošně. Většině pracovníků by se měly zvednout o čtyři procenta, vojákům a policistům o dvě procenta. Navýšení u jednotlivých profesí chce vláda v pátek projednat s odbory. Po jednání koalice to včera řekli lídři vládních stran, premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD).
Předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula označil koaliční dohodu za racionální základ pro dohodu vlády s odbory. Kabinet ale kritizoval za průtahy při vyjednávání.
Na platy by mělo putovat o tři miliardy korun více, než vláda původně plánovala. Navrhovala nejdřív 22,3 miliardy. Hamáček třímiliardové přidání označil za podstatný nárůst, dobrý kompromis a výhru zaměstnanců veřejné sféry.
Podle informačního systému o průměrném výdělku pracovalo letos v prvním čtvrtletí ve veřejném sektoru 682 500 lidí. Dostávali plat od státu, samospráv a ze zdravotního pojištění. Průměrný výdělek ve veřejné sféře činil letos v prvním čtvrtletí 32 725 korun. Meziročně se zvedl o 14,2 procenta. Polovina lidí vydělávala přes 30 623 korun.
"Víceméně jsme se domluvili na kompromisu, který rezultuje do průměru asi osm procent s tím, že je to podle jednotlivých profesí," uvedl Babiš.
ČMKOS požadovala růst tarifů o 10 procent pro všechny. Vláda počítala s desetiprocentním tarifním navýšením jen pro učitele, suma na platy se jim má zvednout o 15 procent. O desetinu peněz víc si rozdělí neučitelské profese. Ostatní by si měli přilepšit méně. Většině pracovníků se má tarif zvednout o čtyři procenta.
Vojáci a policisté by měli na tarifu dostat o dvě procenta víc a k tomu by měli mít víc financí na rizikový příplatek. "Každý by měl dostat aspoň 2000 korun měsíčně," dodal Babiš.
O kolik by si měly jednotlivé profese přesně přilepšit, nebylo z vystoupení politiků jasné. "Snažili jsme se, aby se navýšení co nejvíc dotklo těch, kdo mají nižší příjmy," řekl Hamáček. Vláda se podle něj bude snažit zajistit, aby se k pracovníkům dostaly i peníze na odměny.
V pátek se vláda chce sejít s odbory a o navýšení s nimi jednat. ČSSD požadavky odborové konfederace na desetiprocentní růst tarifů podporovala. Politici ANO mluvili o šestiprocentním navýšení sumy a odstupňované úpravě tarifů. S tímto záměrem neměla problém druhá odborová centrála − Asociace samostatných odborů.
Vláda by se v pátek chtěla s odbory na růstu platů dohodnout. Rozpočet by pak chtěla schvalovat 19. září, jednání by se měl zúčastnit prezident Miloš Zeman. Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů by měli o rozpočtu jednat na tripartitě 24. září. Do konce měsíce musí kabinet poslat návrh zákona o státní pokladně sněmovně.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist