Pan Pickles je obchodní značka s hodnotou 112 milionů dolarů. Jeff na druhé straně je posmutnělý odloučený manžel a truchlící otec. Oba však sdílejí jedno tělo. Tělo komika Jima Carreyho, který se po více než dvaceti letech vrací seriálem K smíchu na televizní obrazovky. A jako by v této roli představitele slavného hrdiny z pořadů pro děti pana Picklese, která budí i hlubší emoce než smích, hrál sám sebe.

To je ovšem problematické tvrzení. Neboť Carrey hrál sám sebe odjakživa. "Jim Carrey byl skvělá postava a měl jsem štěstí, že jsem tu roli dostal," řekl komik loni v talkshow Jimmyho Kimmela. Nežertoval. Herec, který se v posledních letech proměnil v zarostlého filozofujícího muže s vizáží poustevníka, se opravdu domnívá, že neexistuje žádné já, že všichni "jsme energie". Nebo tu roli poustevnického mudrce skvěle hraje.

Když se v roce 1983 v televizi poprvé objevil tento mladík z Ontaria, který ve skeči napodoboval Elvise Presleyho, nebyla to klasická imitace. Šlo o nervy drásající proměnu, komedii "na druhou", při níž diváci trnuli, zda na sebe Carrey zvládne vzít  podobu legendárního zpěváka, aniž by během toho zešílel či aniž by se jeho zdánlivě gumové tělo rozpadlo na kusy.

O dekádu později triumfálně dobyl plátna i pokladny kin. Rok 1994 patřil Jimu Carreymu. Nejprve nakráčel mezi diváky jako zvířecí detektiv Ace Ventura − muž, který rozumí řeči zvířat, umí mezi zuby chytit kulku a do toho skvěle napodobuje třeba kapitána Kirka ze seriálu Star Trek. O pár měsíců později se převtělil do role jakéhosi komiksového Jekylla a Hydea v komedii Maska a koncem roku svou "plastelínovou" tvář zúročil ve filmu Blbý a blbější.

Američtí kritici ho spíše nesnášeli, publikum ho milovalo, komedie Maska i Blbý a blbější se zařadily do desítky nejúspěšnějších filmů roku. Tehdy nikdo netušil, že ti stejní kritici mu budou za pár let aplaudovat za výkony ve filmech Truman Show či Muž na měsíci, za něž získal Zlatý glóbus. Málokdo v té době viděl pojítko mezi Carreyho vážnějšími rolemi a lidovými taškařicemi jako Blbý a blbější.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč Jim Carrey hrál celý život tutéž roli?
  • Čím diváky může inspirovat jeho nová postava pana Picklese?
  • Jak dovedl hereckou metodu až do absolutní krajnosti?
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se