Na světě je spousta lidí, kteří na potkání druhým radí, co by měli dělat. Ale jejich nápady nikdy neprošly testem praxe. Gerald Knaus k nim rozhodně nepatří. Jestli někdo může tvrdit, že zásadně přispěl ke snaze řešit migrační krizi, je to on − a to jako faktický otec dohody mezi zeměmi Evropské unie a Tureckem.
Už proto se vyplatí poslouchat, co Knaus o migraci říká. Stačí se podívat na to, jak se dnes snaží země Evropské unie migraci čelit, a zjistíme, že Knausovým myšlenkám dál naslouchají nejvlivnější evropští politici.
Knaus navrhuje, aby v Evropě vznikla záchytná centra, ve kterých by byli migranti shromážděni a kde by s nimi proběhlo azylové řízení. A lídři členských států EU se na tom v červnu shodli. Teď jde o to, jak návrh převést do praxe. Ale to už nemohou ovlivnit lidé, jako je Knaus. Je to na politicích.
Knausův návrh reaguje asi na nejdůležitější problém, který teď Evropu v souvislosti s migrací trápí. Počet lidí, kteří připlouvají přes Středozemní moře, se oproti rokům 2015 a 2016 razantně snížil. Vrátil se na úroveň před migrační krizí, kdy toto téma bylo v Evropě v podstatě na okraji zájmu.
Pro politiky v řadě zemí včetně Česka je ovšem migrace stále tématem číslo jedna. Vedle integrace lidí, kteří v zemích EU dostali azyl, by ale měli řešit především otázku, jak naložit s těmi, kteří do Evropy připluli, na ochranu však nárok nemají, protože jsou pouhými ekonomickými migranty.
Co se dočtete dál
- Jaký je recept na to, aby migrace přes Středozemní moře do Evropy skončila?
- Proč Česko o řešení migrace jen mluví, ale v praxi neplní ani to, co samo dobrovolně slíbilo?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.