Víc peněz a jejich pružnější čerpání má podle představ ministryně práce a sociálních věcí Maláčové zapojit otce do péče o děti. Ne že by úvaha o penězích byla špatná − už i hypermarkety dokázaly zapojit muže do práce na pokladně díky razantnímu zvýšení mezd a to se dlouho předpokládalo, že jde o čistě ženské povolání. Nicméně rodičovská by si zasloužila úplně jinou debatu, než jestli se otec dítěte nechá na pár měsíců "uplatit" státem, aby se staral o potomka, což se jinak z nějakého neznámého důvodu pořád bere jako výsostná role ženy.

V Česku může být i dnes jakýkoliv z rodičů (tedy nejen matka, ale i otec, i když ti toho využívají minimálně) doma až čtyři roky. V pomoci rodičům je navíc stát stále vstřícnější, aspoň z hlediska toho, co vynakládá ze svého rozpočtu. Pokud v roce 2005 na rodičovském příspěvku vyplatil 12,5 miliardy korun, v roce 2008 už tato částka dosáhla 28,7 miliardy. Tedy více než dvojnásobek. Od roku 2007 totiž začala platit nová pravidla výpočtu příspěvku, která předtím schválila sněmovna. Nutno připomenout, že se k tomuto "rozpočtově odpovědnému" kroku tehdy hlásila jak pravice, tak levice. A že hlasování probíhalo před volbami, takže úspěch byl zaručen.

Zvýšení přídavku se navíc protnulo s populační křivkou. V roce 2008 se narodilo 119,5 tisíce dětí (o tři roky dřív to bylo jen 102 tisíc dětí). Výdaje státního rozpočtu na rodičovský příspěvek v dalších letech lehce klesaly s tím, jak se rodilo méně dětí (přišla krize, na děti ani přes státní příspěvky prostě nebyly peníze). Populační růst se obnovil až v roce 2016 a pokračoval loni. Navrhované zvýšení rodičovského příspěvku, k němuž má dojít od příštího roku, se tak opět protne s populační křivkou. Jestli se potká s krizí jako minulý nárůst, se nyní odhaduje jen těžko.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru