Existuje jen jediná šance, jak zastavit odliv dividend ze země. A tou je znalostní ekonomika (příznakem znalostí ovšem není zrovna schopnost ovládat chytrý telefon, chtělo by se v této souvislosti podotknout). Vývoz zisků z České republiky odpovídá spíš než vyspělým zemím těm rozvojovým, které mají k ekonomice postavené na znalostech a vysoké kvalifikaci pracovní síly hodně daleko.

Vysoký odliv kapitálu je charakteristický pro státy, které dokázaly nastavit světovým investorům dostatečně dobré podmínky (v Česku šlo o daňové prázdniny a levnou pracovní sílu, v rozvojových zemích jde například o zásoby nerostných surovin), ale už si neumí zajistit, aby peníze v zemi zůstaly k jejímu dalšímu zvelebení. Z hlediska ekonomiky mohou být zahraniční investoři "českého typu" pozitivem, protože zajišťují zaměstnanost (i proto míra nezaměstnanosti u nás během finanční krize ani zdaleka nedosahovala evropského průměru), v časech prosperity se ovšem dostává do popředí fakt, že veškeré zisky odvážejí do svých mateřských zemí.

Způsobů obrany není moc, ale jsou. Administrativní opatření, jako je třeba zákaz vývozu kapitálu, v prostředí volného trhu Evropské unie zavádět nelze. A i kdybychom se od této drobnosti oprostili, toto opatření by zřejmě donutilo investory nejen nevyvážet kapitál, ale odejít z Česka. Což není úplně přesně to, o co by se měla Česká republika snažit, protože pořád jde o firmy, které táhnou ekonomiku, a to jak z hlediska exportu, tak i produktivity a většinou i mezd. Potom se nabízí možnost restriktivních opatření typu nových daní (například speciální daň pro telekomunikace či bankovní sektor), které odliv dividend nezastaví, může ale snížit jejich objem o zaplacené daně. Na druhou stranu toto opatření vede často ke zdražení nově dodaněného zboží a služeb, zatímco odliv kapitálu zůstává stejný.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru