Sociální demokracie se rozhodla být státotvorná. Na místo ministra zahraničí nominovala Tomáše Petříčka, dosavadního prvního náměstka resortu a bývalého asistenta europoslance Miroslava Pocheho. Toho sice prezident jako ministra odmítl, ale de facto resort řídí. Před volbami − i těmi místními − je prostě potřeba udělat taktický ústupek, aby si volič mohl říci, že moudřejší ustoupil.

Při vší personální bídě ale Petříček není špatná volba. Ano, čtete dobře. Doba silných osobností ve vládě, které sváděly souboj o tvář české politiky (nejen té zahraniční), je za přítomnosti Andreje Babiše pošťuchovaného prezidentem Milošem Zemanem pryč.

O Petříčkových názorech na zahraniční politiku není vlastně nic známo. Autor tohoto textu ho slyšel minulý týden přednést dva zahajovací projevy na dvou naprosto odlišných konferencích. Řekněme, že je přečetl téměř bez chyby.

Nad ideovou linkou ministerstva zahraničí bude i nadále bdít Miroslav Poche, ať už obhájí příští rok na jaře křeslo europoslance, nebo by se v případě prohry mohl stát například Petříčkovým náměstkem.

Těžko si ale Petříčka představit, jak na schůzkách s prezidentem a premiérem představuje názorového oponenta, který je schopen oba matadory české politiky alespoň usměrnit. V tomto ohledu může mladý sociální demokrat jen příjemně překvapit.

Ale ministerstvo není jen jeho hlava. Diplomaté už jsou unaveni více než rok trvajícím faktickým bezvládím a personální politikou pražské buňky sociální demokracie ovládající vedení resortu. To je umocněno ještě tím, že nyní chybí dva klíčoví odborní náměstci zabývající se Evropou a bezpečnostní politikou.

Pokud si ovšem Petříček (Poche) prosadí na tato místa dva zkušené diplomaty, jak se v Černíně a okolí šušká, Aleše Chmelaře a Martina Povejšila, nemusí to být pro ministerstvo zahraničí i pro českou zahraniční politiku tak špatné, jak to na první pohled vypadá.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 0 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru