Tuzemský trh s léky, respektive zprávy o něm, vyvolává neodbytný dojem, že tím hlavním, o co v něm jde, jsou peníze výrobců, distributorů, lékáren, ambulancí i nemocnic. Jeden by se přitom mohl snadno nechat zmást naivní představou, že důležitější je spíš to, aby se k člověku dostal preparát, který potřebuje.

Tak například reexporty (ve zkratce: dovozce od zahraničního výrobce nakoupí léky pro tuzemský trh a pak je zase prodá do ciziny. Rozdíl v cenách mu přinese velmi slušný zisk). To je sice za určitých okolností legální, v praxi to ale vede k tomu, že některé medikamenty na českém trhu nejsou.

Je fakt, že o reexporty, což je dlouholetý problém, se měl postarat nový zákon, který vyšel z ministerstva zdravotnictví ještě v době, kdy jej ovládala ČSSD. Podle něj by se měl pacient ke svému léku dostat do dvou dnů. Jenže formulace v této normě je kvůli dodatečné a lobbisty prosazené vsuvce natolik vágní a nejasná, že jediný výsledek této zákonodárné iniciativy je hádka o to, kdo si jaký podíl na trhu nárokuje. Teď chce ministerstvo zdravotnictví omezit reexporty pomocí slovenského systému. Proti němu se ale staví lékárníci, protože je podle nich špatný a složitý.

Jestliže reexporty jsou důvodem, proč se některé léky v Česku vyskytují leda na letácích, potom různé ceny léků pro různé typy odběratelů výrazně zhoršují ekonomickou situaci nemocnic i pacientů. Stále platí, že je v Česku mnoho léků v průměru levnějších než v zahraničí. Současně ale v jedné nemocnici mohou být klidně o pět set procent dražší než v té o kousek vedle. Obě přitom odebírají stejný lék.

Že nejde o nadsázku, doložil Nejvyšší kontrolní úřad, který kontroloval nákupy léků a zdravotnického materiálu v letech 2014 až 2016 ve třech velkých českých nemocnicích. Ukázal, že systém je netransparentní a že vzájemné vazby dodavatelů a odběratelů víc než co jiného připomínají džungli.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se