Dětem slavných umělců dá často zabrat, aby vystoupily ze stínu rodičů a prosadily se vlastní tvorbou. Své o tom ví také kytarista Gyan Riley, syn slavného amerického skladatele Terryho Rileyho, s nímž příští týden navštíví pražský festival Struny podzimu. "Když jsem začínal, musel jsem přetrpět období, kdy všichni čekali, že jakmile přijdu na jeviště, budu hodinu hrát minimalistické hudební vzorce," popisuje v rozhovoru pro Hospodářské noviny syn skladatele, jehož kompozice In C bývá označována za jeden ze základů takzvané minimalistické hudby. "Zpětně vzato si ale také uvědomuji, jaké to mělo výhody. Tou největší je, že s tatínkem mohu vystupovat. Máme mnohem silnější vazbu než jen rodinnou," vysvětluje syn.

V duu společně účinkují už dvacet let: Terry sedí za klávesami, Gyan hraje na kytaru. Tak je příští týden zažije i publikum Strun podzimu ve středu 10. října v koncertním sále Pražské konzervatoře. Podle kytaristy budou hrát volnomyšlenkářskou kombinaci klasické hudby, jazzu a etnické muziky.

Přesný program ale neexistuje, každý večer je prý jiný. "Naši hru ovlivňuje to, kam cestujeme, jaké navštěvujeme lidi a země, co tam jíme," vypočítává Gyan Riley. "Jsme otevřeni změnám a hudebně se projevujeme spontánně."

Jako mladý Gyan Riley studoval hru na housle, ta ho ale nebavila. Pak ve dvanácti letech vyhrál kytaru v tombole. Spolu s hlavní cenou dostal poukaz na lekce, a díky tomu se na nástroj naučil. Změnilo mu to život. "Nebylo to nic, za čím bych nějak šel. Zajímala mě elektrická kytara, ale v tombole jsem vyhrál akustickou a také můj učitel se specializoval na klasickou kytaru. Ukázalo se nicméně, že to byla skvělá průprava," říká dnes.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • V článku se dále dozvíte:
  • Proč otec a syn Rileyovi hrají bez přípravy.
  • Se kterou českou umělkyní Gyan Riley spolupracoval.
  • A co si pamatuje z první návštěvy Prahy.
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se