Humor patří k firemní kultuře švédské značky Ikea. Podle Elišky Novotné, manažerky pro rozvoj a talent zaměstnanců, hledá společnost praktické lidi, kteří se nebojí převzít odpovědnost a udělat si ze sebe legraci.

"Jedna naše kolegyně chtěla nové kozy, a tak je dostala. Řeč je o zvířatech, které chtěla mít na zahradě," směje se Novotná, když popisuje projekt, při němž zaměstnanci nominovali své kolegy na ocenění Hrdina Ikea hodnot. Vítězové si pak mohli splnit nějaký sen. Ačkoliv česká firma od své domovské přebírá hodnoty a kulturu, i Ikea v našem regionu inspirovala tu švédskou. Kvůli situaci na trhu práce je místní pobočka napřed v tvorbě značky mezi zaměstnanci, a mnohé lokální nápady tak sdílí firma v dalších zemích, kde působí.

Jak se česká Ikea inspiruje od své domovské společnosti?

Přístupy k zaměstnancům se napříč světem tolik neliší. Když se cítíte dobře v Ikee v Česku, cítíte se tak i v té švédské. Typy lidí, kteří tam pracují, jsou podobné. Vybíráme je podle toho, jaké mají hodnoty. V tomto se příliš nelišíme. Ze Švédska přejímáme globální strategii a koncept, který se musí individuálně přizpůsobit lokalitě. A Švédsko ovlivňuje nás, ale i my je. Nízká nezaměstnanost vyžaduje, abychom byli inovativní.

Eliška Novotná

manažerka pro rozvoj a talent zaměstnanců, Ikea Česká republika, Slovensko a Maďarsko

◼ Pracuje v Ikee už 17 let, v současné době na pozici manažerky pro rozvoj a talent zaměstnanců v regionu Česká republika, Slovensko a Maďarsko.
◼ Začínala jako HR asistentka v obchodním domě Ikea Bratislava.
◼ Díky práci na zkrácený pracovní úvazek zvládá úspěšně propojit kariéru manažerky a zároveň se věnovat své rodině.

Můžete uvést příklad?

Kvůli situaci na trhu práce musíme více navenek prezentovat to, jak interně fungujeme a pracujeme se zaměstnanci, takže ve vytváření značky mezi zaměstnanci jsme napřed. Byli jsme jedna z prvních organizací, které si zmapovaly, jak je Ikea vnímána jako značka a zaměstnavatel na trhu. Zjišťovali jsme to mezi lidmi hledajícími zaměstnání, ale ptali jsme se i našich zaměstnanců. Z toho jsme vycházeli při tvorbě lokální strategie náboru lidí ještě před tím, než byla hotova ta globální. Následně jsme se sešli s kolegy ze Švédska a naše výstupy jsme s nimi sdíleli. Tuto část převzali a nyní to dále šíří do dalších zemí, kde firma působí.

Jaká je lokální strategie?

Zmapovali jsme si, co naši zaměstnanci vnímají jako dobré a s čím jsou spokojení, a zároveň jsme zjišťovali, co považují za důležité uchazeči. Propojili jsme to a sdělujeme to lidem. Příkladem je třeba pracovní náplň. O práci v obchodě si někteří uchazeči myslí, že je nudná. Když si ale lidé hledají zaměstnání, je pro ně jeho náplň velmi důležitá. Zjistili jsme, že pro naše zaměstnance je jejich práce zajímavá. Rozhodli jsme se to tedy ukázat navenek.

Čím je pro ně jejich práce zajímavá?

Lidé v ní mají dost volnosti. Základní pracovní náplň je sice daná, ale v rámci ní si ji naši zaměstnanci mohou přizpůsobit a zaměřit se více na to, co jim jde. Říkáme tomu věnovat se individuálnímu talentu. Když dělají lidi práci, ve které jsou dobří a mají ji rádi, tak je to všechno, co na pracovišti potřebují. Nemusí mít ani moc velké vedení, protože se dokážou vést sami.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.