Ukrajina potřebuje projít dekolonializací. Jde to ztěžka a bolí to všechny zúčastněné strany. Lidi, kteří chtějí k Moskvě, příznivce Evropské unie i ukrajinské nacionalisty, tvrdí Serhij Žadan. Sám je toho procesu zaujatým pozorovatelem i aktivním účastníkem.

Ukrajinskojazyčný básník z ruskojazyčného Charkova ví, o čem mluví. Proslavil se texty, které nesmírně poetickým jazykem popisují absurdity fungování postsovětské společnosti s jejím bizarním propojením korupce, kriminálníků a lidí snažících se jen přežít.

"My jsme byli ruskou kolonií. Ať už to bylo carské Rusko nebo SSSR, byl to koloniální stát a ty koloniální komplexy v nás přetrvávají. Jsou destruktivní, protože nedovolují společnosti posunovat se dopředu. Pořád žijeme v rámci historického, sociologického, politického a kulturního paradigmatu sousední země," vysvětluje 44letý básník a spisovatel. Je přesvědčen, že to má velké dopady na uvažování mnoha Ukrajinců.

Vyhledávač

Hledal jsem ji dlouho. Změnila své číslo,
opustila město, sociální sítě
nepoužívala. Její známí o ní
nic nevěděli, do kostela nechodila.
A pak mi napsala sama od sebe, o tom,
jak se má,
o stěhování, o nových okolnostech,
o zvykání si.

Napsala mi o svém bratrovi, myslím, že psala
především kvůli tomu, aby mi povyprávěla
o bratrovi, o jeho smrti.
Asi jsem nebyl jediný, komu o tom psala,
přinejmenším
nebyl jsem první. Příliš klidné bylo to její
psaní.
Dostali je, psala, všechny najednou, jedinou
ranou. Pak se vrátili naši, chtěli posbírat
zabité. To, co z nich
zbylo. Nejtěžší to bylo s nohama.
Každý
by měl mít dvě nohy. Takže je
skládali tak,
aby každý z nich měl dvě nohy, nejlépe
stejné velikosti.
Bratr dělal do muziky. Měl dobrou
kytaru,
stále ji někomu půjčoval.
Co s ní mám dělat? ptala se mě.
Zkoušela jsem na ni hrát, pořezala jsem
si prsty.
Moc to bolelo. Stále se to nehojí.

(Přeložil: Alexej Sevruk)

"Pro takového člověka je obtížné cítit zodpovědnost za sebe, za svou společnost, za stát. Protože on se s Ukrajinou neztotožňuje. Ne že by Ukrajinu neměl rád, ale pro něj je částí Ruska," vysvětluje Serhij Žadan. Klasickým příkladem takového člověka je podle něj svržený prezident Viktor Janukovyč. "Je přece jasné, že on Ukrajinu miluje. Takovou Ukrajinu, kde on je carem a nad ním je ještě jeden car a to je Putin," říká trpce spisovatel.

Nevyhnutelný proces

Poslední čtyři roky se tak Ukrajina snaží vymanit z myšlenkové závislosti na Rusku. "Je to velmi bolestivý proces, a to pro všechny zúčastněné. Pro ty, kteří se orientují na Rusko, se úplně hroutí obraz světa. Trhají se spojení, která ty lidi od mládí formovala. Stejně jako pro ty, kteří se orientují na Evropu. Protože oni mají vizi, jak to v Evropské unii funguje, a realita je trochu jiná. Pro naše nacionalisty je to také velmi složité. Oni by chtěli společnosti prodat své vidění světa, jenže to nefunguje. Vizi nacionalistické Ukrajiny je velmi obtížné projektovat na celou zemi. Ukrajina je různorodá a vize nacionalistů se nehodí pro všechny, ne všude může fungovat a je to přirozené," vysvětluje Serhij Žadan.

Proces je to ale podle něj zdravý a nevyhnutelný. "Předtím se to neřešilo 25 let a dopadlo to tak, že jsme o svou zemi málem přišli. V roce 2014 jsme zjistili, že nemáme hranice, policii, prokuraturu, soudy. Že k nám může přijít ze sousedního státu ozbrojená banda a obsadit kraj, jak se to stalo s Girkinem. Přišla skupina čtyřiceti lidí a obsadila stotisícové město," připomíná Žadan události z dubna 2014, kdy oddíl bývalého důstojníka FSB Igora Girkina přijel z Ruska a obsadil město Slovjansk. Rozpoutal tím válku na Donbasu, která si do dnešního dne vyžádala téměř jedenáct tisíc mrtvých, statisíce zraněných a miliony lidí vyhnaných ze svých domovů.

Zbývá vám ještě 40 % článku

Co se dočtete dál

  • V článku se dále dočtete:
  • Proč mají na východě Ukrajiny stále silnou pozici někdejší spojenci Viktora Janukovyče.
  • O propojení politiky a byznysu v zemi.
  • Jak si na Donbasu vedl undergroundový festival.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se