Představte si, že se najednou na sociálních sítích objeví mnoho videí, v nichž lidé, které znáte a věříte jim (a nemusí to být nutně politici), tvrdí naprosté nesmysly. Nebudete věřit vlastním očím a uším. Vy a lidé okolo dostanete strach, zpanikaříte.

Nebo si představte, že se stovky kilometrů daleko najednou od země odlepí hejno desítek až stovek bezpilotních letadel, které zamíří nad hlavní město vybrané země s bombami. Protiletadlová obrana možná pár dronů sestřelí, ale nebude schopna zničit všechny. Bude jich mnoho a budou se navzájem koordinovat.

S podobnými příklady využití umělé inteligence v praxi reálně pracují vědci, kteří začínají mít obavu z toho, kam její vývoj povede. Její zneužití či využití k útoku a získání moci už není tématem sci-fi literatury, ale vědeckých studií. Nikdo neví, jak daleko je doba, kdy se podaří vyvinout umělou inteligenci, která začne obnovovat sama sebe a nebude k tomu potřebovat člověka. Bude mít stejné etické standardy jako člověk?

5  mld. USD

získaly čínské start-upy zaměřené na vývoj umělé inteligence od investorů v roce 2017.

196 mld. USD

byl v roce 2017 rozpočet na vnitřní bezpečnost Číny. Bylo to o 12 procent více než v roce 2016 a američtí odborníci odhadují, že většina navýšení šla na výzkum a využití zpracování velkých dat o občanech.

1 miliardu

videí v 10 jazycích otitulkoval YouTube pomocí umělé inteligence a umožnil tím, aby je zhlédlo více než 300 milionů neslyšících lidí nebo lidí s vadou sluchu.

39 procent

Američanů se podle průzkumu institutu Brookings domnívá, že umělá inteligence by neměla být vyvinuta pro zbraně. 30 procent si naopak myslí, že ano, a zbytek je nerozhodný.

70 procent

firem na světě do roku 2030 bude používat nějakou formu umělé inteligence, což zvýší výkon světové ekonomiky o 1,2 procenta ročně, uvádí studie firmy McKinsey.

Zatím jsou v pozadí lidé. Ale už jen představa, že pro teroristický útok za použití hejna dronů stačí jeden člověk a vyspělá umělá inteligence, je mrazivá. Ne nadarmo je vývoj "hejna" − dronů či miniponorek − jedním z nejnovějších trendů mezi zbrojařskými firmami. A co teprve kdyby taková umělá inteligence nabídla autoritářským státům možnost vytvořit politickou alternativu liberální demokracie?

Umělá inteligence, kterou vývojáři nejčastěji představují jako cestu k lepší budoucnosti lidstva, se snadno může stát novou jadernou zbraní. Ten, kdo první předběhne ostatní, bude mít výhodu a bude si moci diktovat i politické podmínky, navíc v globálním měřítku. Britští experti v tomto odvětví na letošní červnové globální konferenci think-tanku Chatham House zdůraznili, že v přemýšlení o budoucnosti umělé inteligence jsme málo invenční. "Může se změnit nejen představa o tom, co je to práce, ale i svoboda a demokracie," zdůraznili.

Ve světě se debatuje spíš o dopadu robotizace a umělé inteligence na pracovní místa, protože to je tak nějak představitelnější. Ale druhý okruh debat je spojen s tím, jak zabránit jejímu mocenskému zneužití a jak jí v budoucnu předat hodnoty a etiku, kterými se člověk řídí. Regulace či kontrola není v silách jednoho státu. Zatímco technologicky jsme v situaci, kdy si systémy samy zjišťují, co se mají učit, vlády nejsou ani náhodou připraveny na obrovskou změnu, která se chystá.

Podobných debat, jako byla londýnská Chatham House, jsou nyní stovky. Jednu z nich, konferenci Human-Level AI, hostila i česká firma GoodAI letos v srpnu v Praze. Společnost založená podnikatelem Markem Rosou se snaží prosadit zodpovědný rozvoj umělé inteligence. "Není pochyb o tom, že v příštích letech její význam jako ekonomického a politického nástroje poroste," říká Rosa. "Ať už půjde o extrémně silnou úzce zaměřenou, nebo obecnou umělou inteligenci, má velký potenciál proměnit politickou a ekonomickou si­tuaci a dát obrovskou výhodu těm, kteří k takové technologii budou mít přístup," předpovídá.

Pokud podle něj získá nejsilnější umělou inteligenci nedemokratický stát, tak ji využije jen pro sebe. Demokracie naopak budou mít neocenitelnou možnost pro vylepšení systému liberální demokracie a jeho prohloubení.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.