S nadsázkou řečeno vrátila do Česka design. Společně s Jiřím Mackem založila přehlídku Designblok. Ve čtvrtek odstartoval 20. ročník. Půvabná a energická blondýnka Jana Zielinski je smutná z politiky, ale má radost z krásných věcí. To druhé je pro ni mnohem důležitější.

HN: Designblok se letos koná v době, kdy slavíme 100. výročí založení Československa. Jak se za tu dobu změnil náš vztah k designu?

Zlatou érou bylo určitě období první republiky. To se design stal součástí života středních vrstev. V tom se Československo velmi lišilo od zbytku Evropy, s výjimkou několika zemí, jako byla třeba Francie. My jsme brali design jako výkladní skříň nového státu. A stát to do značné míry podporoval. Podívejte se, jaké se stavěly budovy pro úřady a instituce. Jak se přebudoval Pražský hrad. My jsme skutečně vytvářeli národní sloh a byli na to pyšní. Nepochybně pomohlo i to, že tu byla rakouskouherská tradice kvalitní výroby. Takže bylo na co navázat a na čem stavět.

HN: S nástupem komunismu to skončilo?

Tak samozřejmě se znárodněním přišla určitá devastace, hlavně morální, a nutně se to odrazilo i ve vztahu k hezkým věcem. Ale ještě v padesátých letech například platilo, že designér měl i ve znárodněných podnicích velké slovo. Na Expu 58 v Bruselu to vyvrcholilo, ale pak začal design bohužel ustupovat do pozadí. Největší útlum byl v normalizačních letech. To se design stal skoro sprostým slovem.

HN: Pak přišla devadesátá léta a ta se asi historicky symbolem dobrého vkusu také nestanou.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.