S proroctvími je to těžké, bývají tak obecná a často kryptická. Známé je v tomto kontextu Cimrmanovo proroctví, že jednou v budoucnosti spolu budou bojovat dva národy, ale že vyhraje jen jeden.

Při oslavách stého výročí naší samostatnosti jsem díky Janu Kaslovi narazil na video zachycující T. G. Masaryka, jak vede hlubokou sociologickou úvahu a jasně − přitom jakoby levou zadní − fakticky prorokuje vznik internetu, navíc bezdrátového.

Nejenže se před sto lety trefil do černého, pozoruhodná je i přesnost a samozřejmost, s jakou mluví o něčem, co si v jeho době dokázal představit jen málokdo. A navíc o tom tak skálopevně mluvit veřejně, dokonce do televize, tehdy drahocenné revoluční novinky, ze které si lidé sedali na zadek. Masaryk ji hbitě pochválí a ihned využije k odskoku o sto let do budoucna. Vše zakončuje eticko-sociologickou úvahou o konci pokrytectví a skrývání a začátku upřímnosti lidstva. Elegantně, krásnou angličtinou, s úsměvem, humorem, hravostí, a navíc s filozofickou hloubkou a etickým přesahem. Zde celý "videopozdrav" pro USA od možná prvního černobílého "blogera" Tomáše Garrigua Masaryka:

"Dobré ráno! Jaké dnes skvělé počasí po mlhách minulého týdne! A vím o vašem filmařství, zatím jsem ovšem osobně nic neviděl ani neslyšel. Je to krásný a veliký vynález Ameriky − a jistě ne poslední. Když však pozoruji vynalézavost našich vědců, občas si představuji ještě větší vynález. Že budeme schopni vidět a slyšet na dálku − a bez použití drátů. Jen si to představte. Mohli byste třeba z pohodlí svého obývacího pokoje sledovat džungle Afriky, co zrovna dělají divoká zvířata. A co víc, budete moct vidět a slyšet džungli naší společnosti. Tak by každý člověk byl donucen k poctivosti. A již by nebylo žádné tajnůstkaření, žádné tajné domluvy o nepravostech. Není to překrásné?"

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru