Třicetiletá Kateřina Pljaskovová se v  prostředí start-upů pohybuje už od počátku svých vysokoškolských studií. Za posledních 11 let sbírala zkušenosti v několika začínajících firmách po celém světě. Je jednou z mála žen, které ve start-upech působí na vrcholných pozicích. Jejich počet se na vyšších pozicích rok od roku zmenšuje. Podle letošního průzkumu mezi start-upy v Silicon Valley nemá 71 procent z firem ani jednu ženu v představenstvu a 57 procent z oslovených firem nemělo žádné ženy ani na vedoucích pozicích. Zastoupení mužů i žen ve vedení firem je přitom podle mnoha studií klíčem k lepšímu výkonu a vyššímu zisku.

Jen 10 procent z celkového počtu start-upů založily ženy. "Start-upy nejčastěji stojí na využití technologií, a jelikož je i velmi málo absolventek technologických oborů, odráží se to i v tomto ohledu," míní Pljaskovová. Počet vývojářek podle ní roste, ačkoliv v řadě IT firem jsou ženy stále raritou. "Více žen dnes pracuje v oddělení testování a v obchodu, úplně nejvíc jsem jich zaregistrovala v marketingu," říká podnikatelka.

Sama coby mladá žena s cílem prorazit se svým nápadem v Londýně neměla nejjednodušší pozici. "Investoři byli zpočátku víc nervózní, než kdybych byla zkušený muž, ale když pak viděli výsledky, uklidnilo je to. Ženy toho musí dokázat trochu víc, aby přesvědčily okolí," přibližuje startupistka. V tom, že je žena v prozatím spíše mužském světě, ale podle ní je i výhodou. Dostává se jí více pozornosti než startupistům. "Jako mladá žena se mohu i snadněji prosadit a dostat se výš, protože právě start-upy nestojí o to, aby je vedli pouze muži," myslí si Pljaskovová,

V Česku i v zahraničí pracovala pro několik start-upů, díky své práci se dostala do Berlína, Kalifornie nebo do Silicon Valley. Ještě jí nebylo ani 20 let, a už se starala o HR a provoz kanceláře v malé začínající firmě. Když po téměř pěti letech odcházela, starala se coby personální šéfka o 150 zaměstnanců. V berlínské firmě se zase věnovala vývoji produktu a péči o zákazníky.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru