Z kdysi studentského projektu vybudoval globální firmu, nyní se navíc zakladatel IT společnosti Y Soft Václav Muchna stal jedním z držitelů Ceny století, již mu včera udělil americký velvyslanec Stephen King u příležitosti oslav 100 let od navázání oficiálních vztahů mezi USA a bývalým Československem. King ocenil hned tři Čechy: Muchnu za rozvíjení česko-amerických ekonomických vazeb, bývalého ministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09) za "zvyšování bezpečnosti" a profesorku mezinárodních vztahů na Anglo-American University v Praze Miladu Polišenskou, která se zasloužila o podporu spolupráce v kultuře a vzdělávání.
"Cena mě velmi těší. Návštěvy amerického startupového centra Silicon Valley mě inspirovaly vybudovat v Česku firmu globálního významu. Říkal jsem si: ,Když se velké korporace daří budovat Američanům, proč by to nemělo jít také Čechům?'" řekl HN Muchna. Důvod pro své ocenění vidí ve finanční podpoře českých krajanských spolků v USA, ale také v byznysové rovině: 15 procent z loňských bezmála miliardových tržeb Y Softu obstaral právě americký trh. "Je mnohem běžnější, že americké firmy investují v Česku. My pro změnu investujeme v USA, naše investice tam za 10 let dosáhly milionů dolarů," uvádí.
Svou společnost, která vyvíjí software pro správu tisku a digitalizaci dokumentů, Muchna založil v roce 2000 během studií informatiky na Masarykově univerzitě. Zprvu se firmě příliš nedařilo. Zlom pro ni ale v roce 2003 přineslo uvedení vlastního softwaru pro správu tisku jménem SmartQ (dnes SafeQ), který u tiskáren umožnil například zavést systém placení za vytištěné stránky. Y Softu tehdy pomohla partnerství s tuzemskými pobočkami známých výrobců tiskáren, jako jsou japonská Konica Minolta a americký Xerox. Navázal s nimi spolupráci na globální úrovni, což pomohlo k jeho rozšíření do celého světa.
Muchnova firma už od svého vzniku sídlí v Brně a podnikatel se nechal několikrát slyšet, že ji nehodlá prodat, i když přiznává, že už několik miliardových nabídek dostal. Stále se ale upíná k tomu, zvýšit význam Y Softu jako globálního velikána svého oboru. "Českým podnikatelům v tomto směru chybí ambice, které jsou vidět třeba právě u Američanů. Podmínky pro rozvoj podnikání v Česku a v USA jsou přitom srovnatelné. V Americe mají firmy možná lepší přístup k investorům, ale pokud máte jako podnik zajímavý produkt, nevidím důvod, proč byste nemohli získat investory," míní oceněný podnikatel.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist