V soutěži Czech Press Photo získal Lukáš Bíba cenu i vloni, kdy v kategorii Umění a kultura uspěl s fotografií z koncertu irské skupiny U2. Letošní sérii snímků lezce Adama Ondry nafotil na mistrovství světa v Innsbrucku. "Jsem velký fanoušek U2 i lezení, kterému se také aktivně věnuji. A když člověk něco opravdu miluje, fotky jsou potom lepší," řekl Bíba.

Grant Prahy, který získal Tomáš Vocelka, je součástí soutěže od jejího počátku a jde o roční tvůrčí stipendium pražského magistrátu na fotografování proměn hlavního města. "Říká se, že Praha je stověžatá. Z věží je vidět krása města, jeho barokní a gotické architektury. Jako fotografa mne ale vždy o něco více zajímal každodenní život. V mé sérii Pod pražskými věžemi se tyto dvě věci propojily," prohlásil Vocelka.

Hlavní cenu Fotografie roku letos vyhrál Lukáš Zeman za snímek Orangutaní matka s umírajícím potomkem.

"Jsem přesvědčená, že výběr poroty Fotografie roku 2018 mnohé překvapí. Není to typická fotografie, na kterou jsme v press photo zvyklí. Ale její sdělení: příroda umírá a my jsme její součástí, je vysoce aktuální a burcující," vysvětluje ředitelka Czech Press Photo Veronika Souralová s tím, že o vítězství právě této fotografie nejvíce bojoval válečný fotograf Joao Silva.

Podle něj tento snímek zobrazuje vztah mezi člověkem a přírodou, také naprosto zřetelně ukazuje okamžitý dopad zásahu člověka v přirozeném řádu života.

"Znečištění, zničení přirozeného prostředí a vyčerpání ozonové vrstvy jsou některé z příkladů, jak měníme naši planetu na neúrodnou skálu. Pokud umře příroda, tak zemře i lidská rasa. Proto je pro porotu tento snímek nejsilnější ze všech přihlášených," shrnul prohlášení mezinárodní poroty fotograf deníku The New York Times Joao Silva.

Porota hodnotila práce 430 fotografů, kteří přihlásili celkem 6456 fotografií. Výstava vítězných a dalších vybraných snímků začíná na pražské Staroměstské radnici ve středu.