Když Česká národní banka počátkem dubna minulého roku ohlásila, že již nebude udržovat českou korunu uměle oslabenou nad hranicí 27 korun za euro, převládal většinový názor, že dojde k jejímu prudkému posílení.
Dosud zpevnila zhruba o čtyři procenta těsně pod hranici 26 korun za euro a níže se jí zatím moc nechce. Dle prognózy ČNB by se měla na konci příštího roku obchodovat za 24,40 koruny.
Tyto odhady vycházejí především z kladného a dále rostoucího úrokového diferenciálu vůči eurozóně (ČNB bude sazby pravděpodobně dále zvyšovat, zatímco Evropská centrální banka bude držet sazby na nule minimálně do léta příštího roku) a rychlejšího tempa růstu české ekonomiky.
Nepřikládají však dostatečnou váhu zásadnímu faktoru, kterým je enormně vysoký objem zahraničního spekulativního kapitálu sázejícího na posílení koruny. Ten je v současnosti tak vysoký, že by ho přirozená poptávka české ekonomiky, generovaná zahraničním obchodem, pokrývala přibližně deset let.
Koruna proto musí nejprve dále oslabit a teprve až se většina tohoto dočasného spekulativního kapitálu stáhne z České republiky, bude se moci vrátit ke svému dlouhodobému trendu posilování.
V případě dalšího výraznějšího zvýšení nejistoty na finančních trzích se můžeme dočkat i silnějšího skokového oslabení koruny vysoko nad současný kurz.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.