V Česku opět vzniká zákon na ochranu lidí, kteří oznámí trestný čin, s nímž se setkají na pracovišti. O nutnosti přijmout takový předpis se mluví již osm let. Za tu dobu vzniklo už i několik konkrétních návrhů. Na žádném se ale zákonodárci nedokázali shodnout, a tak ucelený koncept právní ochrany oznamovatelů, takzvaných whistleblowerů, v Česku zatím chybí. To snižuje ochotu lidí oznamovat trestné činy, jichž jsou svědkem.

Loňský průzkum Eurobarometru ukázal, že by na korupci ve svém okolí policii upozornili jen čtyři z deseti Čechů. Oproti předchozímu šetření z roku 2013 se navíc ochota lidí oznámit úplatkářství významně snížila. Češi nevědí, kde korupci oznamovat nebo jak ji dokázat, a obávají se také následků, které by pro ně upozornění na nekalé jednání mohlo mít.

Nevládní protikorupční organizace upozorňují, že zvláště v případech, kdy lidé upozorní na nelegální chování zaměstnavatele, následuje odplata z jeho strany v drtivé většině případů. "Propuštění nebo nátlak na pracovišti bývají nejčastější reakcí. Mívá ale i podobu diskriminace ve výši odměn nebo nezařazení na vyšší pozici," popisuje právník Transparency International Jan Dupák.

Právě před postihem ze strany zaměstnavatele by měl oznamovatele i jeho blízké ochránit připravovaný zákon. Pokud by přesto dostali výpověď nebo se od šéfů setkali se šikanou, mohli by hledat zastání u soudu. "Ten by byl povinen vydat předběžné opatření, jímž uloží zaměstnavateli, aby se do rozhodnutí ve věci zdržel veškerého závadného jednání, dál zaměstnanci platil mzdu a podobně," popisuje mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Zákon také obrací důkazní břemeno. Šikanu by tak před soudem nemusel dokazovat zaměstnanec, naopak firma by musela prokázat, že se vůči němu žádné odplaty nedopustila.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.