Père Noël, který nosí Francouzům dárky na Vánoce, letos přišel o pár týdnů dřív. Alespoň pro někoho. Prezident Emmanuel Macron pod tlakem měsíc trvajících protestů ustoupil a představil opatření, která by měla zvýšit kupní sílu obyvatel. V televizním projevu, který sledovalo 23 milionů lidí, oznámil zvýšení minimální mzdy a daňové úlevy pro důchodce. Ani to ale hnutí žlutých vest, které původně vyrostlo na odporu proti zvýšení cen pohonných hmot, zřejmě nebude stačit. Už připravuje na sobotu další manifestace v Paříži.

Z reforem slevit nechce

Prezident Macron sliboval, že nebude jako jeho předchůdci Nicolas Sarkozy nebo Francois Hollande, kteří podlehli tlaku demonstrantů a své reformy odvolali. To se mu ale nepodařilo. Za poslední týden ustoupil hned dvakrát. Nejprve odvolal plánované zvýšení cen pohonných hmot. Když ani to nepomohlo zmírnit nespokojenost, představil další kroky, a přistoupil tak na hlavní požadavky žlutých vest.

1598 eur

jako minimální mzdu slíbil Macron Francouzům od ledna 2019. Jedná se o zvýšení o 100 eur.

V televizním projevu přiznal, že udělal chyby, a označil hněv protestujících za oprávněný a hluboký. "Přijímám svou část odpovědnosti," řekl. Konkrétně slíbil od začátku roku 2019 zvýšit minimální mzdu, nyní 1498 eur (38 700 korun) hrubého, o sto eur. Dále nechá vyjmout důchodce, kteří berou pod 2000 eur měsíčně, z plánovaného zvýšení sociálních odvodů. Ani odměna za přesčasy by nově neměla podléhat zdanění.

Na druhou stranu, Macron odmítl znovuzavedení takzvané solidární daně z bohatství (ISF), kterou nechal zrušit na začátku letošního roku. "To by nás oslabilo, potřebujeme nová pracovní místa," řekl k tomu prezident, který doufá, že bohatí lidé budou peníze ušetřené na daních investovat.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.