Rusové se během panování posledního cara třásli před mocí jednoho muže, Grigorije Rasputina. Díky svému vlivu na carskou rodinu měl v říši moc, která mu nepříslušela. Podobnou pověst má dnes v Evropské unii muž, jehož jméno většina Evropanů nikdy neslyšela, přesto se ale o jeho vlivu vyprávějí legendy podobné těm o Rasputinovi. Řeč je o Martinu Selmayrovi, Němci, který je generálním tajemníkem Evropské komise a klíčovým spolupracovníkem jejího předsedy Jeana-Clauda Junckera.
"Před jeho pověstí člověka schopného uzavírat zákulisní dohody by se musel Rasputin červenat," napsal o Selmayrovi deník Financial Times, obvykle nejlépe informovaný o dění v Bruselu.
Zatímco Rasputin rozséval před více než sto lety strach v petrohradských palácích, Selmayr prý dělá totéž v bruselské budově Berlaymont, sídle Evropské komise. Často se prý před ním musí sklonit i lídři velmi významných států Evropské unie.
Vstupujeme do jeho pracovny ve třináctém patře Berlaymontu. Žádná pompa, pouze stroze zařízená kancelář. Vítá nás usměvavý osmačtyřicetiletý muž s takřka dětskou tváří. Dobře ví, jaká pověst ho předchází. Zná i vtipy, které se o něm vyprávějí. Třeba tenhle: Víte, jaký je rozdíl mezi Selmayrem a Bohem? Bůh si o sobě nemyslí, že je Selmayr.
Sám jen krčí rameny. Řeči, které se o něm vedou, označuje za naprosté výmysly. "Nejmocnějším mužem v Bruselu je Jean-Claude Juncker," jmenuje předsedu Evropské komise v exkluzivním rozhovoru s HN. Rozhovory prakticky nedává, tentokrát udělal výjimku.
Co se dočtete dál
- Proč je Selmayr podle kritiků nejmocnějším úředníkem na světě?
- Jak vidí jeho vliv lidé, kteří s ním spolupracovali - pomáhá Česku, nebo naopak země jako Česko, nesnáší?
- Proč jezdíval skoro každý víkend do Prahy?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.