Kolem desáté hodiny dopoledne klesá teplota v podkrkonošské Jilemnici k minus pěti stupňům. Na trávě se drží jinovatka, ještě před pár hodinami tady bylo o pět stupňů méně. Přesto biatlonisté oblékají dresy, nasazují kolečkové lyže, protože koncem listopadu ani zde není sníh, a začínají kroužit po asfaltovém povrchu v lese za obcí.

V době návštěvy HN se čeští reprezentanti připravovali na sněhu v zahraničí, aby například biatlonisté byli připraveni na Světový pohár, jenž se na tento víkend přesouvá do Nového Města na Moravě. Ti, kteří by rádi šli v jejich stopách, si v novém Všesportovním areálu Hraběnka na bílou pokrývku letos museli ještě dva týdny počkat.

Dva a půl kilometru dlouhá asfaltová trasa vede kolem střelnice pro biatlon. Místo, kde se tradičně rodí olympionici, konečně vylepšilo tréninkové podmínky. Na sportovním gymnáziu v Jilemnici za čtvrt století existence úspěšně odmaturovalo třiadvacet žáků, kteří se později účastnili olympijských her. Škola má největší počet olympijských absolventů v republice.

"Studoval tu například skokan na lyžích Roman Koudelka, rychlobruslařka Karolína Erbanová, běžkyně na lyžích Květoslava Jeriová, atletka Anežka Drahotová nebo ­biatlonistka Veronika Vítková," vypočítává ředitel Daniel Martínek.

Sportovci mají dobré známky

Na gymnáziu se lze věnovat snowboardingu, skokům na lyžích, třeba i atletice. Dominujícím sportem je ale biatlon, kam jde nejvíc energie i peněz. Sport, který kombinuje běh na lyžích se střelbou, provozuje v současné době v Jilemnici třiadvacet žáků. Většina pochází z okolních obcí, najdou se ale i studenti z Brna nebo Plzně, ti mají možnost bydlet na internátu.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dočtete:
  • Proč trenéři přistupují jinak k tréninku dívek a chlapců.
  • Zda mají sportovci spíš dobrý, nebo spíš špatný prospěch.
  • Kdo a jak přispívá na trénink mládeže a kdo financoval nový tréninkový areál u Jilemnice.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se