Chlast − slast, jedno pivo neexistuje či alkohol je metla lidstva, ale zametat se musí. Pár náhodně vybraných rčení dostatečně ilustruje vztah českého národa k alkoholu, který se spotřebou na hlavu vyšplhal za posledních pár let na druhé místo v Evropské unii. Podle poslední zprávy Světové zdravotnické organizace je Česko se spotřebou 19,1 litru čistého alkoholu na osobu a rok těsně za Bulharskem. I pověstní Dánové pijí o třetinu méně.

Alkoholem se slaví narození i pohřby, svatby i rozvody, pracovní úspěchy i neúspěchy. Ve formě "rychlých špuntů" aneb dětského "šampaňského" si na přítomnost alkoholu při oslavách zvykají už malé děti. Také proto jsou odrostlejší české děti evropskými premianty v konzumaci alkoholu, 60 procent nezletilých středoškoláků pije pravidelně.

Politici alkohol minimálně tolerují, řada z nich s ním má velmi blízké zkušenosti, které jim například znemožnily diskutovat či hlasovat. Alkoholové excesy poslanců vedly v roce 2014 dokonce k omezení prodeje alkoholických nápojů v Poslanecké sněmovně. Zákaz zrušil až letos v lednu předseda sněmovny Radek Vondráček s argumentem, že poslanci jsou dospělí lidé.

Alkohol je tolerován nejen lidsky, ale především daňově. Pro cizince je například nepochopitelné, že pivo je v Česku dodnes v řadě restaurací nejlevnějším nápojem. Snaha prosadit alespoň jeden levnější nápoj, byť by jím byla kohoutková voda, se nakonec do zákona nedostal. A voda z kohoutku je v mnoha restauracích lahůdkou o ceně dvou piv.

Zbývá vám ještě 50 % článku

Co se dočtete dál

  • Proč v Česku vítězí alkoholová lobby a kolik vlastně pravidelné popíjení stojí rozpočet.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se