Právníci v Česku si vloni připomněli sto let od vzniku advokátní samosprávy. Shodou okolností byl jubilejní rok jedním z nejklidnějších. Zásadní otřesy, jako třeba odchody významných hráčů z trhu anebo nelítostný boj o cenu práce, které jsme sledovali v minulých letech, se nekonaly.

S koncem roku se přesto objevily tři zprávy, které by se daly zařadit k těm nejzajímavějším, jež rok 2018 v advokacii přinesl.

Předně se po letech spolupráce rozhodly spojit česká kancelář Dvořák Hager & Partners a mezinárodní gigant Eversheds Sutherland.

V průběhu prosince se také šéf právní odnože PwC Legal Bořivoj Líbal rozhodl, že s většinou svého týmu z velké čtyřky odejde.

A těsně před koncem roku se rozhodlo o osudu české pobočky jedné z největších světových kanceláří, Weil, Gotshal & Manges. Ve všech třech případech se jedná o logické vyústění dlouhotrvajícího stavu.

Spojení Dvořák Hager & Partners s mezinárodní kanceláří Eversheds Sutherland bylo očekávaným krokem. Původně britská kancelář na českém trhu již jednou působila − v roce 2007 se spojila s firmou Balcar Polanský. Spojenectví jim vydrželo sedm let a ani poté se Eversheds z českého trhu úplně nestáhla. S domácími kancelářemi spolupracovala i nadále. Aktuální krok znamená proto spíše zefektivnění spolupráce se stávajícími klienty než snahu přetáhnout klíčový byznys konkurentů a přeskupit síly na advokátním trhu.

Ani druhá změna, odchod podstatné části právníků z týmu PwC Legal, není překvapivá. Bořivoj Líbal, který poslední tři roky právní odnož poradenské firmy vedl, se netajil problémy, které má v rámci firmy s kolegy z dalších divizí. Ti podle Líbala viděli právní tým spíše jako přítěž a na rozdíl od Deloittu či KPMG, které své právníky tlačí k větší samostatnosti, se snažili z advokátů udělat spíše efektivní "podnikové právníky". A to se pochopitelně dynamickému Líbalovi ani jeho kolegům nelíbilo. Zároveň si nemohli vybrat lepší čas pro změnu − kvalitních právníků je na trhu málo a poptávka po zkušené skupině je enormní.

Líbalův krok zřejmě neovlivní ani chod samotné společnosti PwC. Ta s novým týmem pod vedením Pavla Buršíka zvládne pokrývat právní služby přesně tak, jak si představuje.

Nejzajímavější zpráva byla zveřejněna až těsně před koncem roku. Jeden z nejzkušenějších advokátů v Česku Karel Muzikář založil novou advokátní kancelář Skils. Zároveň s tím v Praze zavírá mezinárodní kanceláře Weil, Gotshal & Manges, které v Česku působily už od roku 1993. I Muzikářův krok je logický a důvod je jediný − peníze.

Udržovat si satelitní pobočku je pro globální giganty typu Weil nákladnou záležitostí. Ještě nákladnější je ale udržet příjmy partnerů firmy v Londýně či New Yorku.

I když Weil patří dlouhodobě k pětici nejvýdělečnějších kanceláří na českém trhu, v porovnání se zahraničními příjmy jde s nadsázkou o zanedbatelné částky. Povinné odvody do mateřské sítě ovšem zanedbatelné rozhodně nejsou. Muzikář proto bude spolu s kolegy Karlem Dřevínkem, Petrem Severou a Karolínou Horákovou působit pod samostatnou značkou. Nová kancelář bude stále spolupracovat s ostatními pobočkami Weil, Gotshal & Manges ve světě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist