Premiéra Andreje Babiše čeká horký leden. Už za několik dní kontroloři Evropské komise zahájí audit evropských dotací určených firmám z holdingu Agrofert za posledních šest let. Podnik Babišovi patřil, dokud jej roku 2017 nevložil do svěřenských fondů. Komise chce mimo jiné prověřit, zda je Babiš ve střetu zájmů a zda Agrofert mohl těžit z jeho polického vlivu, ať už v dřívější funkci ministra financí, či nynější premiérské. Dokud si EU nebude jistá, odmítá dotace pro Agrofert hradit.

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) poslal ve středu do Bruselu dokumenty k Babišovu možnému střetu zájmů. "Jde například o popis přípravy pravidel a vyhlašování výzev Programu rozvoje venkova, seznam dotací poskytnutých podnikům ze skupiny Agrofert nebo údaje o kontrolách těchto dotací," jmenoval podklady mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Mluvčí SZIF Vladimíra Nováková přitom zdůraznila, že se chystaný evropský audit bude týkat akcí z období šesti let mezi roky 2012 a 2018. To zhruba kopíruje dobu, po kterou je Babiš ve vrcholné politice. Kolik přesně projektů Agrofertu takto EU podpořila, ale Nováková neuvedla s odůvodněním, že všechny unijní investice ještě nejsou vyplacené.

Samotný audit v Česku Evropská komise ohlásila na celkem čtyři dny mezi 14. a 18. lednem. Prověrka se podle mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Veroniky Vároši bude týkat třeba fungování Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy, které Babiš předsedá a kvůli Komisi slíbil, že do ní přestane chodit. Zahrne i některé evropské dotační programy na ministerstvu průmyslu, zemědělství, životního prostředí či práce a sociálních věcí a hlavního města Prahy.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 70 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.