Ani tři roky po svém krachu není kauza neúspěšné výstavby elektrárny Poljarnaja za polárním kruhem u konce. Energetický projekt na ruské Sibiři, ve kterém i český stát utopil téměř sedm miliard korun, měl pokračování u mezinárodních soudů. Ve výsledku si koncem prosince vyžádal krach společnosti, která ho stavěla − PSG International.

Zlínská firma v Rusku působila dlouhodobě, dvě elektrárny zde dokončila a Poljarnaja měla být jejím třetím projektem. Poté, co se výstavba v roce 2015 zastavila, ale už PSG International jen přežívala.

Nakonec se v polovině listopadu přejmenovala na Eucia CZ a o měsíc později podala sama na sebe insolvenční návrh spojený s návrhem na reorganizaci.

Podle návrhu v insolvenčním rejstříku činí celkový součet pohledávek za firmou 879 milionů korun, z nichž 505 milionů společnost neuznává.

"Drtivá většina závazků, ať již uznávaných, nebo neuznávaných, je spojená s projektem Poljarnaja. Na běžný obchodní styk připadá zhruba 25 milionů korun," uvádí Michal Andrle, předseda představenstva firmy Eucia.

Hlavní příčinou byly podle vyjádření firmy spory s insolvenčním správcem ruské společnosti UPUP. To byl zákazník, pro kterého PSG Poljarnaju stavěla.

Konkurzní správce opakovaně tvrdil, že česká PSG International neodvedla práce, za které dostala během výstavby zaplaceno. Ta to odmítala. Nejdříve tak požadoval až 1,7 miliardy, později svůj požadavek snížil na něco přes půl miliardy.

"UPUP podal na PSG Internatio­nal hned po sobě tři insolvenční návrhy. I když byly neúspěšné, firmu na rok a půl prakticky paralyzovaly," říká Andrle. A dodává, že dalších firem ze skupiny PSG se problémy netýkají.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte další podrobnosti o celé záležitosti.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se