Před čtyřmi lety byli miláčky ruských médií, která z nich dělala lidové bojovníky proti kyjevským pučistům. Nikdo z tehdejších "hrdinů ruského jara 2014" ale žádnou kariéru neudělal. Mnozí jsou po smrti, jiní mají zákaz se na Donbasu vůbec objevovat. Podobně je to s celým projektem Novorusko, který předpokládal vytvoření pásu povstaleckých regionů východní a jižní Ukrajiny od Charkova po Oděsu.

"Chodil jsem v Luhansku na demonstrace Antimajdanu, nelíbilo se mi, co se dělo v Kyjevě. Když Moskva zabrala Krym, doufal jsem, že udělá totéž i s Donbasem. Jenže ona místo toho poslala nějaké pološílené kozáky a začala válka," říká Maxim, který dnes žije v Polsku a do rodného města jezdí jednou ročně za svými rodiči.

Podle něj panuje v Luhansku rezignace. "Na začátku byla naděje, že u nás Kreml udělá pořádek. Jenže korupce byla ještě horší, když sis stěžoval, tak tě mohli označit za příznivce Kyjeva, zatknout a byl jsi rád, když za tebe rodina mohla zaplatit výkupné," popisuje Maxim zkušenost jednoho svého bývalého kolegy.

Situace byla natolik neudržitelná, že Moskva v listopadu 2017 nechala odstranit tehdejšího "prezidenta Luhanské lidové republiky" Igora Plotnického a nahradit ho bývalým policistou Leonidem Pasečnikem. Plotnickij odstoupil ze "zdravotních důvodů", odjel do Ruska a od té doby se na veřejnosti neobjevil.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • V placené části se dozvíte, kdo přišel na místo zavražděného "prezidenta DNR" Zacharčenka a proč donbaští penzisté stojí mnohahodinové fronty na kontrolních stanovištích.
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se