Chaos provázející brexit je nejlepším varováním před používáním referend. Alespoň těch, která mohou zásadním způsobem a neodvolatelně ovlivnit budoucnost celé země. Pojďme si ještě jednou ukázat, proč jsou referenda typu "o vystoupení z EU" krajně problematická a potenciálně destruktivní.

1. Nikdo fakticky neví, o čem se hlasuje. Hlasující v Británii nemohli vědět, jak bude brexit vypadat, nikdo neměl dost informací. Bylo to, jako kdyby otázka zněla: "Chcete skočit z okna, nebo ne?", aniž by bylo jasné, jestli je dole trampolína, nebo beton. Takové hlasování naslepo je holý nerozum − což je vidět i z toho, že dnes, s vědomím toho, co se děje, by byl výsledek referenda dle průzkumů zřejmě opačný. Pokud už o něčem fatálním nechat veřejnost hlasovat, tak jen o jasně definovaných smlouvách − což byl třeba případ hlasování o přístupové smlouvě k EU v roce 2004 v Česku.

2. Referenda se dají snadno zmanipulovat. Dnes je zřejmé, že v Británii vyhrál tábor "leave" i díky chytlavým výmyslům (například že 350 milionů liber, jimiž země přispívá do unijní pokladny, může být využito na podporu britského zdravotnictví). Před jednoduchým výmyslem v podstatě není obrana: realitě odpovídající vysvětlení jsou složitější, takže je nakonec skoro nikdo neposlouchá. Nemůžete bohužel dát do pravidel referenda "v kampani se nesmí lhát". Nebo vlastně můžete, ale prakticky se to nedá vymáhat. Jednoduchý a hezký příběh je vždy podmanivější než realita. Mozek vypíná, člověk se pak klidně rozběhne s blaženým úsměvem hlavou proti zdi, kterou sice všichni kolem něj vidí, ale on ne.

3. Všichni lidé nejsou schopni srovnatelně posoudit souvislosti. Marná sláva, lidé nedostali rozumu stejně naděleno, takže nechat všechny rozhodovat o superkomplexní záležitosti je ošidné. Kdyby někomu připadalo, že by se tento argument dal použít nejen proti referendům, ale i proti demokracii jako takové, musím ho vyvést z omylu. Už James Madison psal, že zastupitelská demokracie má oproti referendům tu výhodu, že tříbí vůli voličů. "Je tak možné názory veřejnosti vytříbit a zdokonalit prostřednictvím zvoleného sboru občanů, kteří díky své moudrosti nejlépe rozpoznají skutečný zájem země a u kterých bude méně pravděpodobné, že by podlehli pomíjivým úvahám." Ano, i když si o kvalitě zákonodárců netřeba dělat iluze, přece jen je pravděpodobnost, že udělají v zásadní záležitosti totální botu, menší než u celku populace.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru