Petrohradský podnikatel Jevgenij Prigožin si prošel cestou od pouličního kriminálníka k miliardáři získávajícímu obří státní zakázky. Výměnou za ně byznysmen, v médiích nazývaný Putinovým kuchařem, financuje aktivity žoldáků na Donbase, v Sýrii nebo Středoafrické republice. Patří mu také "fabrika trollů", kterou američtí vyšetřovatelé obviňují ze vměšování se do amerických prezidentských voleb.
"Prigožin byl pro Kreml už několikrát velmi užitečný. V Sýrii na přelomu let 2015 a 2016 režim potřeboval rychle nějakou pozemní sílu, která by byla kvalitativně lepší než místní jednotky. Moskva ale nechtěla, aby musela příbuzným posílat oficiální úmrtní listy nebo se zodpovídat mezinárodnímu společenství. Tak nastoupili vágnerovci," říká ruský investigativní novinář Kirill Michajlov. Na mysli měl soukromou armádu financovanou Prigožinem, která postupně bojovala na Donbase, v Sýrii a nyní působí ve Středoafrické republice.
Přitom ještě v mládí to s Prigožinovou kariérou vypadalo dost nahnutě. Nebylo mu ještě ani dvacet, když si od soudu odnesl trest třinácti let vězení za sérii vloupání a loupeží. Přitížilo mu, že už v sedmnácti dostal podmínečný trest za krádež.
Fabrika trollů
O existenci firmy, kde stovky lidí píší komentáře pomlouvající ruskou opozici, Západ a chválící ruského prezidenta Putina, se veřejnost dozvěděla v roce 2013. Americké úřady v únoru 2018 obvinily Jevgenije Prigožina a pracovníky "trollí fabriky" ze vměšování do amerických prezidentských voleb.
"Vágnerova armáda"
V létě 2014 se na Donbase na straně separatistů objevili neznámí bojovníci se zkušeností z ruského specnazu, "jednotek zvláštního určení". Skupině se začalo říkat Vágnerova podle volacího znaku jejího velitele Dmitrije Utkina a údajně ji financuje právě Jevgenij Prigožin.
Diamanty v Africe
Koncem roku 2017 podepsal Kreml se Středoafrickou republikou smlouvu o vyzbrojení a výcviku místní armády. Instruktoři, kteří tvoří i ochranu místního prezidenta, patří k Prigožinovým strukturám. Spekuluje se, že podnikatel má zájem o místní naleziště diamantů.
Na svobodu se dostal v roce 1990 a okamžitě se vrhl do podnikání. Nejdříve měl prodejny hotdogů, řídil síť supermarketů a v roce 1996 otevřel v centru Petrohradu módní restauraci Stará celnice. Ta se stala hitem, scházeli se zde mafiánští bossové, stejně jako vedení petrohradské radnice a bohatí podnikatelé.
- První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Nově všechny články v audioverzi