Sehnat nové zaměstnance je pro české firmy v posledních letech stále těžší. Lidí bez práce je málo, protože v době ekonomického rozmachu klesla nezaměstnanost rekordně nízko. Podniky tedy musí pracovníky přetahovat od konkurence nebo je hledat v zahraničí. Brzy se však tento problém může ještě víc vyostřit. Německo připravuje průlomový krok a od začátku příštího roku pustí na svůj pracovní trh lidi ze zemí mimo Evropskou unii.

Půjde především o Ukrajince, kteří jsou v současnosti klíčoví pro mnoho českých firem. Dá se očekávat, že mnozí z nich dají před Českem přednost nabídce vyššího platu v Německu.

Zásadní dopad to bude mít zejména na tuzemský automobilový průmysl nebo strojírenství, myslí si viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. "Hlavně lidé s odbornou kvalifikací půjdou místo k nám raději do Německa," odhaduje.

40 tisíc

Ukrajinců by mohlo podle vládního záměru od dubna každý rok přicestovat do Česka za prací. Roční kvóta pro udělování pracovních víz pro Ukrajince je aktuálně 19 800.

118 tisíc

Ukrajinců podle statistik pracuje legálně v Česku. V sousedním Polsku je to přes půl milionu.

Za vážný problém, který nepůjde jednoduše vyřešit, pokládá německou novinku Svaz podnikatelů ve stavebnictví. "Největší hrozba to bude pro naše subdodavatele, kteří mají velký podíl pracovníků z Ukrajiny. Jde o stovky menších firem. Takto by se však změna přenesla i na generální dodavatele," říká Jan Fidler, spolumajitel české stavební společnosti Hinton.

Zbývá vám ještě 60 % článku

Co se dočtete dál

  • Dále se dočtete, v čem bude zásadní rozdíl mezi přijímáním ukrajinských pracovníků v Česku a v Německu. Kolik berou lidé z Ukrajiny v průměru v Česku a co může být pro české podniky výhoda oproti německým.
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se