Britská premiérka Theresa Mayová utrpěla porážku, když parlament zamítl jí vyjednané podmínky vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Nejistota kolem podoby brexitu tak dále trvá. Investoři a spekulanti na londýnské burze ale věří, že Británie s unií nakonec dohodu přece jen dojedná, a předejde tak divokému brexitu, který by těžce zasáhl britskou ekonomiku i vzájemný obchod.
Do termínu brexitu, stanoveného na 29. března, zbývá už jen pár týdnů. Mayové vláda ale bude s unií o nastavení podmínek rozchodu znovu jednat. "Trhy jsou přesvědčeny, že k odchodu Velké Británie bez dohody nedojde," komentuje poslední vývoj Tomáš Daňhel, analytik Saxo Bank.
"Mluvil jsem osobně s několika investory v západní Evropě a většina z nich je v klidu. Ve srovnání se situací na jaře 2016 mě to překvapuje," připomíná dobu před britským referendem o vystoupení z unie Jaroslav Vybíral, hlavní investiční stratég společnosti ČSOB Asset Management. "Tehdy mezi investory stoupala panika. Průzkumy ale ukazovaly spíš na variantu setrvání v unii," uvádí.
Názory na to, jaký bude další vývoj, se liší. Část investorů se kloní k možnosti, že se Británie s unií dohodne na odložení data vystoupení. Britové by tak získali čas na nalezení shody o podmínkách, ať už na domácí politické scéně navzájem, nebo v Bruselu. Někteří experti jsou dokonce přesvědčeni, že k brexitu nakonec vůbec nedojde.
Co se dočtete dál
- V textu se dále dočtete:
- Proč jsou někteří velcí investoři přesvědčeni, že k brexitu vůbec nedojde?
- Jaké strategie se ohledně brexitu drží ČSOB Asset Management?
- Jak do uvažování investorů promlouvá dividendová politika firem na londýnské burze?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.