Realitkám i vlastníkům nemovitostí svítá naděje, že se zbaví problémů spojených s takzvaným předkupním právem. Ty se týkají hlavně situace, kdy se společně s bytem prodává i parkovací stání ve společné garáži. Často dochází k případům, kdy kvůli uplatnění předkupního práva na garáž sejde z prodeje bytu.

Změnit to má novela občanského zákoníku, kterou vláda projedná začátkem února. Návrh znovu omezuje předkupní právo. To se přitom do české legislativy vrátilo po čtyřleté pauze loni v lednu. Od té doby je ale "noční můrou" pro realitní kanceláře. Při prodeji parkovacího stání ve společné garáži musí realitka nebo prodávající oslovit všechny vlastníky ostatních parkovacích míst v domě a zeptat se jich, jestli by si prodávané místo nechtěli koupit oni. Vlastníků, které je potřeba s nabídkou oslovit, mohou být stovky.

Není to jediná komplikace prodeje bytů s parkovacím stáním. S nabídkou musí prodávající nebo realitka ostatní majitele parkovacích míst oslovit až ve chvíli, kdy už mají podepsanou smlouvu se zájemcem o byt i parkování, které k němu patří. Když některý ze spolumajitelů garáže předkupní právo uplatní, zájemce o parkovací místo přijde. V lepším případě je pak potřeba kupní smlouvu předělat. V tom horším kupující byt bez parkování nechce.

40 procent

obchodů s byty a domy se podle realitních kanceláří týká předkupní právo. U větší realitky jde zhruba o tisíc prodejů za rok.

Současná situace se výrazně liší od toho, co v Česku platilo před lety. "Podle právní úpravy účinné do konce roku 2013 se nevyžadovalo, aby prodávající nejprve uzavřel smlouvu s kupujícím, a teprve následně celý její obsah předložil překupníkovi," upozorňuje vedoucí partnerka advokátní kanceláře LP Legal Alice Kubíčková. Díky tomu bylo možné vypořádat se s předkupním právem rychleji a při podpisu smlouvy už zájemce přesně věděl, co kupuje. O měsíc kratší než teď byla i lhůta, v níž se mohou ostatní vlastníci hlásit o koupi společného příslušenství k bytu. Činila jen dva měsíce.

Podle realitních makléřů s novou právní úpravou přibývá zmařených prodejů bytů. Kvůli tomu se do potíží dostávají nejen prodávající, kteří pak musí hledat nového kupce, ale mnohdy i zájemce o bydlení. Fincentrum Reality tak například nedávno asistovalo při koupi bytu rodině s postiženým dítětem, pro kterou bylo parkování v domě nutností. Poté, co jeden ze spoluvlastníků garáže využil předkupního práva, odstoupila kvůli tomu rodina od smlouvy na byt. "Problém však byl v tom, že v této době již dobíhal prodej jejich staré nemovitosti a tu museli vyklidit. Rodina se tak musela stěhovat do nájmu," uvádí příklad reálného problému vedoucí právního oddělení realitní kanceláře Andrea Daňhelová.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.