Počet Rusů důvěřujících prezidentovi Vladimiru Putinovi po Novém roce opět mírně poklesl na 33,4 procenta. To je nejméně od roku 2006, kdy začala státní sociologická agentura VCIOM průzkumy publikovat. Na vině jsou nepříliš zářné perspektivy ruské ekonomiky. Občané by si přáli, aby se Vladimir Putin staral více o jejich blahobyt než o triumfy v zahraniční politice.

"Nepřicházejí žádné dobré zprávy, které by říkaly, že život se mění k lepšímu. Po několika letech krize se očekávalo, že porostou platy a penze, jenže místo toho přišel růst cen a špatné zprávy, jako je penzijní reforma a další sankce," řekl moskevskému listu Vedomosti ředitel agentury VCIOM Valerij Fjodorov. Podle něj se nekonalo ani tradiční zlepšení nálady po Novém roce. "Lidé mají málo peněz, dokonce na novoroční oslavy utratili o tisíc rubů méně než loni. Ne kvůli tomu, že vyrostly ceny, ale protože panují obavy ohledně budoucnosti," vysvětluje Fjodorov.

Přitom ještě před rokem, kdy vrcholila předvolební kampaň, věřilo ruskému prezidentovi 57,2 procenta dotázaných. Jenže pak přišla krajně nepopulární penzijní reforma, která zvedala věk odchodu do důchodu pro muže o pět, a pro ženy dokonce o osm let. Nepomohlo ani to, že reforma byla vyhlášena krátce po začátku úspěšného mistrovství světa ve fotbale. Situaci zhoršilo i to, že Putin v minulosti mnohokrát sliboval, že dokud on bude prezidentem, hranice pro odchod do penze se zvyšovat nebude. Ruský prezident nakonec musel natočit zvláštní poselství, kde vysvětloval, že kvůli demografické situaci jde o nezbytné opatření.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.