S okamžitou platností zrušila Velká Británie v prvním prosincovém týdnu program tzv. zlatých víz, která umožňují občanům ze zemí mimo Evropskou unii dlouhodobý pobyt. Na počátku letošního roku jej opět obnovila, ovšem za výrazně přísnějších podmínek.

K získání legálního pobytu už nebude stačit koupě dluhopisů, dva miliony liber musí zájemce o bydlení v Británii nyní investovat do fungující společnosti. A také prokázat, jak vlastně k penězům přišel. Důvod je jednoduchý, Velká Británie dospěla k závěru, že ne všichni ruští oligarchové a čínští či arabští miliardáři dospěli k penězům "poctivou prací" a stejně tak poctivě s nimi nakládají. V právnické řeči jde o to, že se Británie chce vyhnout jakýmkoliv obavám z obvinění, že pomáhá prát špinavé peníze.

Velká Británie není jediná, kdo si povšiml, že zemi mohou ohrožovat nejen chudí migranti připlouvající na gumových člunech, ale i superboháči všech zemí světa, kteří skupují nemovitosti v touze získat evropskou rezidenci. Evropská komise chce proto nově zakročit proti zemím, které prodávají "zlatá víza" (rezidenční pobyt či přímo občanství výměnou za vyšší či nižší obnos peněz), protože se bojí bezpečnostních rizik.

Rozmach těchto víz nastal v průběhu finanční krize, kdy především země jižního křídla Evropy zjistily, že prodej "občanek" znamená docela dobrý zdroj příjmů. Například Malta dokázala díky výměně občanství za peníze vyrovnat rozpočtový schodek. Miliony dolarů a eur ovšem nepohrdly ani Kypr, Řecko, Portugalsko, Španělsko a další země včetně Maďarska, které tento program rovněž na pár let nabízelo. Lze předpokládat, že si žádná ze zemí nedělala iluze, že prostřednictvím programu "peníze za občanství" přitáhne intelektuální špičku či disidenty pronásledované ve vlastní zemi. A nikdo se nezajímal o to, zda jde o čisté peníze, nebo o ty, které je potřeba "vyprat". I proto nepřekvapí, že majiteli zlatých víz jsou často Rusové uvedení na sankčním seznamu Spojených států či členové zločineckých band Asie a Afriky. Nebo třeba ropní magnáti z Angoly či Venezuely, tedy ze zemí, kde by většina obyvatel uvítala otevřené dveře do bohaté Evropy, ale o přestěhování si může leda nechat zdát.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 30 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru