Centrální banka USA (Fed) vyšetřuje německou Deutsche Bank v souvislosti s praním špinavých peněz v bankovní společnosti Danske Bank. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to uvedla agentura Bloomberg. Deutsche Bank na zprávu agentury reagovala prohlášením, že ve věci Danske Bank pouze obdržela žádosti o informace od regulátorů a orgánů činných v trestním řízení po celém světě.

Deutsche Bank uvedla, že žádné vyšetřování se neprovádí. "Obdrželi jsme však několik žádostí o informace od regulátorů a orgánů činných v trestním řízení po celém světě," napsala. Sdělila rovněž, že i nadále poskytuje informace a s vyšetřujícími orgány spolupracuje.

Deutsche Bank byla korespondenční bankou Danske Bank pro její estonskou pobočku, na niž se soustřeďuje řada mezinárodních vyšetřování kvůli praní špinavých peněz.

700 mil. USD

byla výše pokuty, kterou v roce 2017 americká centrální banka Fed udělila německé Deutsche Bank za nedostatečné kontroly, které umožnily praní špinavých peněz z Ruska.

Skandál kolem praní špinavých peněz se týká transakcí v hodnotě 200 miliard eur (5,1 bilionu korun) z let 2007 až 2015, které Danske Bank uskutečnila přes estonskou divizi. Dánská banka v rámci interního vyšetřování dospěla k závěru, že velká část těchto transakcí je podezřelá a mohla napomáhat k legalizaci výnosů z trestné činnosti. K transakcím využila také globální působení Deutsche Bank, Bank of America Corp. a JPMorgan Chase & Co.

Vyšetřování Fedu je podle Bloombergu v počátečním stadiu. Centrální banka zkoumá, zda Deutsche Bank v New Yorku řádně monitorovala převody finančních prostředků z estonské pobočky Danske Bank.

Spojené státy vyžadují, aby banky působící pod jejich jurisdikcí prověřovaly klienty a jejich obchody, aby odhalily případné praní špinavých peněz a na podezřelé transakce upozorňovaly regulátory, k nimž Fed patří.

Generální ředitel Deutsche Bank Christian Sewing minulý týden oznámil, že zahájil další interní vyšetřování úlohy jeho ústavu jako korespondenční banky Danske Bank, přestože dosud žádné důkazy o přestupku neviděl.

V roce 2017 Fed patřil mezi regulátory, kteří Deutsche Bank vyměřili pokutu téměř 700 milionů dolarů za nedostatečné kontroly, které umožnily praní špinavých peněz z Ruska. Ministerstvo spravedlnosti Spojených států se touto věcí stále zabývá.

Největší německá banka prochází velmi složitým obdobím. Hodnota jejích akcií se v závěru loňského roku propadla na historické dno, v jehož blízkosti je i nyní. Roli v tom hrálo také vyšetřování skandálu kolem Danske Bank či podezření, že pracovníci Deutsche Bank pomáhali klientům zakládat firmy v daňových rájích za účelem praní špinavých peněz.

V posledních letech Deutsche Bank sčítala ztráty i kvůli placení vysokých pokut a nákladům na řešení právních sporů. Výsledky za rok 2018 oznámí 1. února. A očekává se, že se v něm vrátila k zisku − prvnímu od roku 2014.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru