Finanční úřady dostaly další varování od soudů, že při vymáhání peněz a pokut někdy postupují příliš tvrdě. Nejvyšší správní soud se zastal města Krnov, které kvůli menším chybám přišlo o osmimilionovou dotaci na rekonstrukci, a bernímu úřadu mělo navíc zaplatit stejně vysoké penále. Čerstvý rozsudek mají HN k dispozici.
Podle Nejvyššího správního soudu byl postup finančních úřadů nepřiměřený. Za drobná pochybení není možné dávat likvidační sankce, konstatovali soudci v čele s Josefem Baxou.
Je to už několikátý verdikt, kdy se tento soud postavil proti zásahům finanční správy. V posledních dvou letech se zastal několika desítek firem, kterým berní úředníci zabavili majetek kvůli pouhému podezření z účasti na daňových únicích. Tyto takzvané zajišťovací příkazy mnoho podniků položily a nyní po státu žádají náhradu škody. Zajišťovacích příkazů od té doby výrazně ubylo.
Nyní berní úřady změnily i přístup ke kontrole dotací. Nejnovější verdikt Nejvyššího správního soudu nastavuje jednoznačná pravidla, uvedla na dotaz HN mluvčí Generálního finančního ředitelství Klára Křehlová. Po kauze Krnov proto finanční správa vydala nařízení, jak vysokou pokutu lze za jednotlivá pochybení udělit. Dosud měli úředníci volnou ruku a mohli dávat pokutu až do výše dotace − bez ohledu na to, jak závažné provinění bylo.
Podívejte se na nový pokyn Generálního finančního ředitelství:
74816 Pokyn č. GFŘ - D - 38 by on Scribd
Co se dočtete dál
- Dále se dočtete, jak se město Krnov s berními úředníky soudilo a čím finanční správa obhajovala svůj postup. Co rozsudek Nejvyššího správního soudu znamená pro další obdobné případy?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.