Zaměstnanci z východu Evropy berou za stejnou práci dlouhodobě méně peněz než Češi. Zejména o Ukrajince mají přitom firmy v době nízké nezaměstnanosti stále větší zájem. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce spolu s odbory platovou nerovnost odstranit.

Odbory požadují, aby zahraniční pracovníci dostávali 1,2násobek takzvané zaručené mzdy, což je minimální odměna odstupňovaná podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce. Druhou navrhovanou variantou je takzvaný mzdový medián, tedy odměna v daném oboru, na jakou dosáhne přesně polovina pracovníků. Tento týden poslali odboráři svůj návrh k připomínkám vládě.

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula k němu uvedl, že má bránit zneužívání ukrajinských pracovníků.

Ministryně Maláčová zase zdůraznila, že zahraniční pracovníci by dostali stejně jako místní a nemohli by konkurovat levnou prací.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.