Zaměstnanci z východu Evropy berou za stejnou práci dlouhodobě méně peněz než Češi. Zejména o Ukrajince mají přitom firmy v době nízké nezaměstnanosti stále větší zájem. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce spolu s odbory platovou nerovnost odstranit.

Odbory požadují, aby zahraniční pracovníci dostávali 1,2násobek takzvané zaručené mzdy, což je minimální odměna odstupňovaná podle složitosti, odpovědnosti a namáhavosti práce. Druhou navrhovanou variantou je takzvaný mzdový medián, tedy odměna v daném oboru, na jakou dosáhne přesně polovina pracovníků. Tento týden poslali odboráři svůj návrh k připomínkám vládě.

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula k němu uvedl, že má bránit zneužívání ukrajinských pracovníků.

Ministryně Maláčová zase zdůraznila, že zahraniční pracovníci by dostali stejně jako místní a nemohli by konkurovat levnou prací.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.