Rusko je má vlast a Amerika má stará touha, prohlásil jednou miliardář Viktor Vekselberg s tím, že se snaží oba světy spojit. Podle amerických úřadů ovšem v tomto svém tažení zašel za hranu zákona. Konkrétně když s ním spojená společnost Columbus Nova zaplatila někdejšímu osobnímu právníkovi Donalda Trumpa Michaelu Cohenovi půl milionu dolarů za "poradenství ve věci nemovitostí". Vloni v dubnu na něj proto USA uvalily sankce.

Příběh Viktora Vekselberga se příliš neliší od vzestupu jiných oligarchů. Talentovaný ambiciózní vědec včas pochopil možnosti, které nabízelo Gorbačovovo povolení soukromého podnikání, a spolu se svým spolužákem Leonardem Blavatnikem založil skupinu Renova. Ta vsadila na hliníkárny a ropný byznys. Vekselberg se tak stal spolumajitelem jedné z největších hliníkárenských firem světa Rusal. Coby akcionář ropné firmy TNK-BP vydělal miliardy dolarů při jejím prodeji státní společnosti Rosněfť. Masivně investoval na Západě, mimo jiné do švýcarského zbrojního koncernu Oerlikon.

Čím se ale lišil, byla jeho schopnost propojovat své mecenášství a byznysové zájmy. Poprvé si to vyzkoušel při koupi souboru devíti Fabergého vajec, šperků francouzského mistra, vytvořených pro carskou rodinu. Vekselberg rodině vydavatelů časopisu Forbes zaplatil za vejce přes sto milionů dolarů.

Zbývá vám ještě 70 % článku

Co se dočtete dál

  • Jaká je Vekselbergova podnikatelská minulost?
  • V čem vzbuzuje pochybnosti?
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se