Nový zákon přinutil nebankovní poskytovatele úvěrů změnit obchodní modely anebo s půjčováním peněz spotřebitelům nejpozději od loňského června skončit. Na ty, kteří na trhu zůstali, teď dohlíží Česká národní banka. Potíže se však objevily jinde − přibývá problematických podnikatelských půjček.

Centrální banka spustila v posledním čtvrtletí loňského roku systém kontrol a podle informací z trhu jsou důkladné. Úplně všechny poskytovatele úvěrů ovšem neobsáhnou. Řada firem se přeorientovala na půjčky pro podnikatele, na něž se přísná pravidla a sankce nastavené zákonem pro spotřebitelské půjčky nevztahují.

Účelové podnikatelské půjčky jsou rizikem

Jak ukazují statistiky plzeňské společnosti ProCredia, která nabízí konsolidaci půjček a vyplácí úvěry v exekuci, stačily dva roky platnosti zákona, aby se poměr selhání podnikatelských a spotřebitelských úvěrů úplně otočil. "Před dvěma lety se na nás obracelo s prosbou o refinancování či konsolidaci úvěru 80 procent spotřebitelů a 20 procent podnikatelů. Teď je to 20 procent spotřebitelů a 80 procent podnikatelů," upozorňuje obchodní ředitel společnosti Tomáš Karl.

Není to způsobeno tím, že by v Česku tak razantně přibylo lidí, kteří chtějí podnikat. Živnostenské oprávnění si často zřizují účelově jen proto, aby si mohli vzít podnikatelský úvěr. Poskytovatelé podnikatelských půjček totiž lákají zákazníky na nižší sazby, než jaké mohou dostat u spotřebitelských úvěrů. Často je to ale jen zástěrka. Nízké sazby platí jen po velmi krátkou dobu − obvykle půl roku − a pak je může poskytovatel půjčky libovolně zvýšit. Výjimkou nebývají ani případy, že úrok vystoupá až na čtyřnásobek toho původního. V důsledku toho roste i výše měsíční splátky a klient může mít potíže se splácením.

Tím ale těžkosti nekončí. Protože jde o podnikatelskou půjčku, nevztahují se na ni přísné limity na smluvní pokuty, které před dvěma lety nastavil zákon o spotřebitelském úvěru. Podle něj nesmí maximální pokuta přesáhnout polovinu z celkové výše úvěru a nesmí být ani vyšší než 200 tisíc korun. Podnikatelské půjčky mohou nesolventním dlužníkům způsobit mnohem větší škody.

"Řešili jsme případ klientky, u níž původní dluh 1,8 milionu korun kvůli sankcím narostl na 4,6 milionu," ilustruje situaci Karl. Milionové sankce z podnikatelských úvěrů lidem hrozí často i za drobné prohřešky, například za pozdní dodání potvrzení o vinkulaci pojistky ve prospěch úvěrové společnosti, než bylo dohodnuto ve smlouvě, byť by se jednalo o pouhé jednodenní prodlení.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru