Když před druhou světovou válkou začala civilní letadla nesměle oťukávat mezikontinentální trasy, nikoho ani nenapadlo, že by mohla mít méně než čtyři motory. Naopak, konstruktéři prováděli krkolomné pokusy, jak do křídel, nad ně či nad trup letadla (často ve specifické podobě létajícího člunu) umístit další pohonné jednotky. Důvod byl jednoduchý: jejich nedostatečný výkon a především nespolehlivost.

Letecké motory se tehdy principiálně nelišily od těch, které najdeme pod kapotou běžných aut. Rozdílné uspořádání válců (v dopravních letadlech převládly motory hvězdicové, s písty mířícími do středu kruhu, v němž je hřídel napojená na vrtuli) je jen detail. Pístové motory při dlouhém zatížení spojeném s dálkovým letem často potkávaly poruchy. Únik oleje a zadření pístu byly rutinní záležitostí, jejíž pravděpodobnost zvyšoval fakt, že válců mohl mít motor i desítky. Vyšší počet motorů tedy významně zvyšoval šanci, že se letadlo i po výpadku jednoho nebo i dvou dovleče když už ne do cíle, tak alespoň k nejbližšímu letišti či aspoň přiměřeně rovné ploše umožňující nouzové přistání. Nad mořem šlo o otázku života a smrti.

Pohled na optimální počet jednotek táhnoucích letadlo kupředu se dlouho nezměnil ani po nástupu strojů s reaktivním pohonem. Proudové (i turbovrtulové) motory mají sice dramaticky menší počet pohyblivých dílů, a jsou tak z principu spolehlivější než jejich předchůdci, ovšem vysoké teploty kladly velké nároky na výdrž materiálů. Také důvěra veřejnosti v nový typ pohonu se teprve musela vypěstovat. Čtyři motory byly proto na dálkových tratích stále považovány za optimum, i když experimenty s třímotorovým uspořádáním (vyústily ve dva známé širokotrupé stroje DC-10 a Lockheed TriStar) ukázaly, že to není jediná možnost.

Kdy peklo definitivně zamrzlo

Na krátkých a středních tratích rychle převládlo dvoumotorové uspořádání. Je s převahou nejekonomičtější, v dobách drahého paliva spotřeba rozhoduje. Díky technickému pokroku jsou motory i dostatečně spolehlivé a výkonné.

Ovšem regulátoři dlouho trvali na svém. "To spíš peklo zamrzne, než že bych nechal dvoumotoráky létat na dálkových tratích nad mořem," řekl prý Jonee Helms, když se v roce 1980 Boeing pokoušel získat výjimku pro svůj typ 767.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru