V průměru přibližně kilometr silný ledovec Thwaites najdeme v západní Antarktidě na pobřeží Amundsenova moře. Rozlohou je srovnatelný s Velké Británií, a i proto budí obavy. Thwaites se totiž sune do moře neboli stéká rychleji než ostatní antarktické ledovce. Kdyby roztál úplně, mělo by to nezanedbatelný vliv na růst hladiny světového oceánu.

Stal se proto předmětem intenzivního výzkumu, který přinesl nečekané výsledky. Jedním z nich je také objev obrovské jeskyně, která vyvolala takový ohlas. Není to s ní ale tak jednoduché, jak by se z mediálních výkřiků mohlo zdát.

Na mapách a satelitních snímcích vypadá Antarktida jako úhledně zaokrouhlený kontinent s dlouhým výběžkem An­tarktického poloostrova. Jenže tak to ve skutečnosti není − to, co vidíme, je z největší části led. Pod ledovcovým krunýřem, místy silným i více než čtyři kilometry, by byla linie mořského pobřeží úplně jiná.

Radarové mapování ukázalo, že skoro polovinu dnešní rozlohy tvoří shluk ostrovů a že zbylá pevnina je rozbrázděná hlubokými fjordy.

Jedním z překvapivých objevů posledních desetiletí bylo zjištění, že ledový pokryv Antarktidy není jen masa zmrzlé vody, která se po skalním podloží pomalu sune do moře. V proláklinách mezi ledovcem a horninou se rozkládají rozměrná sladkovodní jezera, která odvodňují skutečné řeky tekoucí k oceánu.

Antarktida tedy má svou říční síť jako jiné kontinenty, jen není vidět. Na koloběh vody a ledu tu má vliv řada faktorů, z nichž většina byla donedávna neznámá a ani dnes vědci ještě nejspíš všechny nerozpoznali. Není bez zajímavosti, že kdyby z Antarktidy zmizel všechen led, bylo by možné po moři doplout až k pólu, jak to v předminulém století popsal Jules Verne hned ve dvou románech (Dvacet tisíc mil od mořem a Ledová sfinga).

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 90 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.