Při zjišťování kvalit řemeslníka se lidé často spoléhají na informace známých nebo internetové recenze. Národní ústav pro vzdělávání chce pomoci v orientaci sestavením seznamu certifikovaných. Organizace řízená ministerstvem školství pracuje na systému takzvaných mistrovských zkoušek. Když ji řemeslník složí, ocitne se na uvedeném seznamu, takže jeho kvalitu bude stát garantovat.

V plánu ministerstva rovněž je, aby takový odborník mohl učit na odborných školách, pokud si při této praxi doplní pedagogické vzdělání.

Na uzákonění mistrovských zkoušek už několik let marně čekají řemeslné cechy sdružující třeba malíře či pokrývače. Certifikáty sice vydávat mohou, vytýkají jim však, že nemají žádnou hodnotu. "Potřebujeme, aby ministerstvo školství přidalo do paragrafu odstavec o tom, že mistrovské zkoušky jsou uzákoněny, aby ocenění získalo váhu, jinak by to bylo jako udělat školu a nedostat papír," říká Jiří Vrňata z Cechu klempířů, pokrývačů a tesařů.

Na jednání Řemeslné rady, která sdružuje představitele téměř třiceti hlavních cechů, o tom řemeslníci mluvili s premiérem Andrejem Babišem (ANO). Ten se proto v pondělí sešel s ministrem školství a stranickým kolegou Robertem Plagou.

Ten po setkání uvedl, že harmonogram dalšího postupu a rozdělení úkolů mezi různými institucemi, které by se na zavedení zkoušky měly podílet, by se měl vyjasnit zřejmě zhruba za měsíc. Společně s Hospodářskou komorou a Agrární komorou bude nyní ministerstvo pracovat na stanovení požadavků ke zkoušce.

Podle Plagy bude nyní ministerstvo pokračovat v přípravě pilotního projektu mistrovské zkoušky, který má trvat do roku 2021. Zároveň bude dál připravovat zákon, který je nyní rozpracovaný. Ministerstvo k němu ještě potřebuje stanovit standardy požadavků. "Myslím si, že do léta budeme vědět, zda je použitelný zákon v té míře, v jaké je, nebo zda bude třeba dodělat něco dalšího," řekl Plaga.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.