Mezi sliby, na něž premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš lákal před minulými volbami do sněmovny, patřilo snížení daní zaměstnancům. Následně z něj udělal i jeden z hlavních cílů současné vlády. Naplnění příslibu, že lidem zůstane po výplatě více peněz, se však nyní zadrhává.
Babiš slíbil, že zruší takzvanou superhrubou mzdu, kterou v roce 2008 zavedla vláda Mirka Topolánka. Jedná se o klasickou hrubou mzdu navýšenou o sociální a zdravotní odvody, které hradí firma. Z této superhrubé mzdy nyní zaměstnanci odvádí patnáctiprocentní daň z příjmu.
Podle Babišových plánů by se od roku 2021 měla tato daň hradit znovu jen z hrubé mzdy. Při zachování současné, patnáctiprocentní sazby by to znamenalo, že by lidé platili na dani z příjmu zhruba o čtvrtinu méně než dosud.
Aby ale v důsledku toho stát nepřišel o desítky miliard na daních, navrhla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) radikální řešení: stát přestane platit zdravotní odvody za důchodce, děti a další "státní" pojištěnce, tyto odvody ale zvýší zaměstnancům a živnostníkům z nynějších 4,5 na 8,2 procenta.
V kombinaci nižších daní a vyšších odvodů na zdravotní pojištění by lidé podle ministerstva financí ušetřili řádově stovky korun.
Reforma, která "nemá obdoby". Ministerstvo plánuje výrazně změnit danění mezd, spočítejte si, na kolik byste si přišli
Co se dočtete dál
- Dále se dočtete, co v současné situaci zrušení superhrubé mzdy komplikuje.
- Jak se na návrhy ministryně financí Aleny Schillerové dívají nejen koaliční sociální demokraté, ale i ekonomičtí experti?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.