Desetitisíce lidí protestují v alžírských městech už několik dní proti kandidatuře dosavadního prezidenta Abdalazíze Butefliky v dubnových prezidentských volbách. Buteflikovi je 82 let, v čele země je od roku 1999 a je vážně nemocný. Před šesti lety prodělal mrtvici, po které je na vozíku a na veřejnosti ani v televizi se neobjevuje. I nyní pobývá v Ženevě na léčení. Naposledy se ukázal na veřejnosti před sedmi lety, když slavnostně otevíral alžírské metro.
"Nepřestaneme, dokud se nezbavíme toho systému," řekla agentuře Reuters třiadvacetiletá studentka Áiša na demonstraci v Alžíru. "Buteflika by měl odejít se ctí. Je nemocný, ani není schopný mluvit," uvedl osmatřicetiletý majitel kavárny a pekařství Nabíl Rahmún.
Ulice arabských měst zachvátily protesty proti vládnoucím režimům před osmi lety, ale v Alžírsku bylo ticho. Vláda armádních důstojníků, tajných služeb a lidí ovládajících klíčový energetický sektor tehdy krizi bez problémů ustála. Nyní to ale vypadá, že problémy jen odložila. Stabilita režimu je ohrožena.
Co se dočtete dál
- V placené části se dozvíte:
- Proč je pro Evropu Alžírsko mimořádně důležitou zemí?
- Na čem doposud prezident Buteflika stavěl svůj obraz?
- Jak výrazným zdrojem příjmů je pro alžírskou ekonomiku export ropy a zemního plynu?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.