Cestující si budou moci nejpozději od prosince příštího roku koupit univerzální jízdenku, která bude platit u všech železničních dopravců. Připravuje ji státní podnik Cendis. Podrobné informace o národním tarifu zveřejnilo ministerstvo dopravy ve smlouvě s firmou Arriva na provoz rychlíků.

Takzvaný národní tarif má umožnit, aby lidé nemuseli kupovat na svou cestu několik různých jízdenek a při každém nástupu do vlaku zkoumat, zda na jejich spoj platí.

Jen s jízdenkou Českých drah už dnes cestující celou republiku neprojedou. A další větší změny přijdou v prosinci letošního roku, kdy začne jezdit Arriva na čtyřech rychlíkových tratích. Soukromí dopravci vyjedou i na některé regionální tratě. Cílem liberalizace české železnice je, aby kraje a ministerstvo dopravy vypsaly soutěž na všechny tratě do roku 2033.

A bez jednotného jízdného by se stal systém pro cestující nepřehledným.

Zbývá vám ještě 80 % článku

Co se dočtete dál

  • Kolik by měla v národním tarifu stát jízdenka z Prahy do Ostravy?
  • Je možné, že bude jednotné jízdné pro všechny dopravce zavedeno před prosincem 2020?
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se