Ekonomika si vede velmi dobře. Většina lidí, kteří chtějí najít práci, ji nachází. Nezaměstnanost a inflace jsou nízké. Celkové vyhlídky na růst jsou příznivé, sršel optimismem šéf Fedu Jerome Powell, když na konci loňského jara vysvětloval, proč americká centrální banka zvyšuje sazby a míní v tom pokračovat. Ještě na podzim trval na tom, že americké sazby, které tehdy už byly nad dvěma procenty, jsou stále pod neutrální úrovní, a budou proto růst. Teď už je vše jinak. Fed ve středu večer zařadil měnověpolitický neutrál, a pošilhává dokonce po zpátečce.

Úroky totiž už zvyšovat nechce. Pro letošek to platí beze zbytku a i pro příští rok se chce Fed spokojit s jediným zvýšením sazeb. Ze současného rozmezí 2,25 až 2,50 procenta by je tedy dostal o pouhého čtvrt procentního bodu výš. Což je v tak dlouhém horizontu skoro nic.

Zpátečka spočívá v překvapivém rozhodnutí zastavit proces, kterým Fed snižuje objem své bilance tím, že se zbavuje dluhopisů nakoupených během krize a v období pomalého růstu po ní. Dosud se dluhopisové portfolio americké centrální banky zmenšovalo o 30 miliard dolarů měsíčně, nyní to bude už jen 15 miliard a od podzimu čistá nula. Tím, že si Fed dluhopisy ponechá, současně nechá na trhu víc dolarů, a přispěje tak ke snížení dlouhodobých úroků.

Co se v americké ekonomice mění a jak to dopadne na svět? A může to mít vliv i na Česko, jehož centrální banka jako jedna z mála loni držela s Fedem ve zvyšování sazeb krok?

Hlavně nic neuspěchat

Jerome Powell navenek optimismus neztrácí. "Výhled je pozitivní," opakoval na středeční tiskové konferenci, jen to podle něj chce víc trpělivosti. "Trpělivost znamená, že nevidíme potřebu uspěchat rozhodnutí," prohlásil.

Když jde o zvyšování úrokových sazeb, trpělivostí vyniká i druhá nejvýznamnější centrální banka světa, ECB. Ta dokonce drží sazbu, za kterou si u ní banky peníze ukládají, poměrně hluboko pod nulou a před 14 dny rozhodla, že to měnit nebude. Minimálně letos. Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi, jemuž končí mandát na podzim, se tak stane historicky prvním strážcem eura, který za dobu, po kterou sedí v guvernérském křesle, ani jednou nepohnul sazbami směrem nahoru.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru