Udělala jsem obrovskou chybu, říká reportérům čtyřiadvacetiletá Belgičanka Cassandra Bodartová. S dlouhými blond vlasy je nepřehlédnutelná v táboře, který syrští Kurdové zřídili pro zadržené ženy a děti bojovníků Islámského státu. Bodartová odešla k džihádistům se svým o šestadvacet let starším manželem. Ten montoval bomby do automobilů, ve kterých se odpalovali sebevražední útočníci. Zpočátku byla nadšená a na Facebooku zveřejnila video, kde hrozila své rodné zemi. "Těšte se, Belgie a další země nevěřících!" Dnes lituje a chce se vrátit domů, tamní úřady ji ovšem zpět nechtějí.

V neděli se jedna historická kapitola s názvem Islámský stát uzavřela. Syrští Kurdové dobyli poslední vesnici Baghúz, kde džihádisté bránili poslední domy a doslova v posledních hodinách se u toho ještě nechali natočit kameramanem. Jako vzkaz příštím generacím džihádistů. Jak se heroicky bránili do poslední chvíle a jejich nástupci si z toho mají vzít příklad.

Podobných příběhů jsou desetitisíce. Islámský stát se svojí propagandou oslovil v Evropě nejen některé zradikalizované rodilé muslimy, ale také Evropany, kteří k islámu konvertovali v dospělosti a nechali se zlákat vidinou budování něčeho nového, lepšího, morálně vyššího, jako je chalífát.

Často šlo o lidi, kteří z nějakého důvodu v životě neuspěli a toužili udělat tlustou čáru například za kriminální minulostí, drogovou či alkoholovou závislostí nebo nějakým osobním selháním. Touto čárou se pro ně stal džihád a Islámský stát, kde dostali šanci na nový život, ve kterém "něco" znamenají a něco dokážou.

Islámský stát zmizel z mapy, hrozbou pro svět ale zůstává. Proč je předčasné slavit porážku samozvaného chalífátu?

Tito konvertité přitom patřili k největším hrdlořezům, nejvíce nenávidějícím Západ. Jako by opravdu platilo staré rčení "poturčenec horší Turka". Čtenáři tureckého původu snad prominou, že staré rčení, patřící do jiné doby, na tomto místě připomínám. Pro mě pozoruhodným a symbolickým zůstává.

Jak nalákat bojovníky

Portugalec žijící ve Francii Michael dos Santos. Bývalí přátelé jej popisovali jako věřícího katolíka, který nosil velký kříž na řetízku na krku. Jednoho dne zanechal rodičům dopis, ve kterém jim oznámil, že konvertoval k islámu a odchází bojovat za Islámský stát. Rodina o něm dlouho nevěděla, dokud ho portugalské úřady neidentifikovaly jako muže, který se účastnil brutálního mučení a stínání hlav zajatcům na videozáznamech.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Jakub Jůzl 28.03.2019 11:57
Islámskému státu se povedlo leckteré své cíle naplnit, ovšem přijde mi, že se často zapomíná na to, že by nikdy neuspěla bez masivní podpory místního obyvatelstva. Při prvotním postupu IS Irákem a Sýrií byly vidět jásající davy připomínající třeba nám známé záběry vítání jednotek Wehrmachtu v Sudetech. Jako takový samozřejmě IS muslimskou víru nereprezentuje, ovšem statistiky ze západních zemí ukazují, že podpora fundamentálního islámu v populaci existuje. Namátkou například 6 % muslimů ve Velké Británii (tedy celkem asi 100,000 obyvatel) vyjádřilo jednoznačnou podporu útočníkům v Londýnském metru (YouGov, 2015) a okolo 15 % muslimů v Německu, Francii, UK a Španělsku považovalo sebevražedné útoky za ospravedlnitelné (Pew Research Center, 2006, 2013). A dalo by se pokračovat. Za takových okolností se nelze divit, že se tisíce západních dobrovolníků rozhodlo odejít bojovat za svou pravdu pod vlajkou IS...
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru