Situace v Libyi má v posledních letech k přehlednosti daleko. Na Tripolis, kde sídlí mezinárodně uznávaná vláda, útočí jednotky maršála Chalífy Haftara spřízněné s odpadlickou vládou na východě země. Haftar je zároveň známý jako ruský spojenec − a tím situace v Libyi dostává pro Evropskou unii nebezpečný rozměr.

Britský deník The Telegraph tvrdí, že v řadách Haftarových vojáků bojuje i 300 Rusů ze soukromé armády zvané Wagnerova skupina. Ta je spojená s Jevgenijem Primožinem, blízkým spolupracovníkem prezidenta Vladimira Putina. Primožin byl přítomen jednání s Haftarem v Moskvě loni v listopadu a jeho soukromé letadlo bylo v Libyi naposledy v lednu.

Rusové zároveň Haftarovy vojáky vyzbrojili a podle některých zpráv založili ve východní části země dvě vojenské základny a zkoumají použitelnost přístavu Tobruk. A i když ruská diplomacie oficiálně Haftara vyzvala, aby zkoušel najít politické, nikoli vojenské řešení, nepochybně by tak odvážnou operaci nepodnikl bez tichého souhlasu z Kremlu.

V Bruselu, Berlíně, Paříži a dalších hlavních městech členských států Evropské unie by měla začít blikat varovná světla. Rusko totiž může prostřednictvím Haftara kontrolovat či udržovat ve větším chaosu Libyi, která je sedm let po pádu diktátora Muammara Kaddáfího rozdělená a rozdrobená, ale zároveň je hlavní branou pro statisíce uprchlíků mířících z Afriky do Evropy.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Aleš Dokoupil 09.04.2019 13:05
Takže v podstatě z komentáře nepřímo plyne, že v současné Libyi (mimochodem rozvrácené tou úžasnou Evropou) je v současné době pohoda, klídek. Není to náhodou tak, že pokud by v Libyi konečně ovládla jedna strana konfliktu, že by konečně snad nastal ten dlouho očekávaný klid? A je v podstatě jedno (kromě islamistů) kdo to bude, protože myslet si o jakémkoliv z hráčů v Libyi, že se jedná o demokraty evropského střihu, je naivní utopie. A ty bláboly, že Rusko vyvolalo migrační krizi ze Sýrie a tudíž mu jde i vyvolání stejné krize v Libyi snad ani nemá cenu komentovat. Každý si může ověřit, že hlavní nápor migrantů ze Sýrie začal na jaře 2015, tedy minimálně půl roku (což si může ověřit i pan komentátor, pokud nechce psát demagogii) před tím, než vůbec Rusko vstoupilo do Sýrie.
rostislav stržínek 09.04.2019 10:02
moc děkuju pane Ehl za článek! už roky si myslím že pro Rusko jsou ty problémy okolo Středozemního výhodné a že se na nich taky podílí
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru