Bývalý ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) porušil právo ruského hackera Jevgenije Nikulina na soudní ochranu, když loni v březnu rozhodl o jeho vydání do USA. Rozhodl o tom Ústavní soud (ÚS). Pelikánovi vytkl, že nepočkal, až Nejvyšší správní soud projedná hackerovu stížnost proti rozhodnutí Městského soudu v Praze, který odmítl jeho žádost o azyl.
Pelikán nařídil vydat Nikulina do USA jen dva dny poté, co Ústavní soud v březnu 2018 potvrdil rozhodnutí nižších soudů, že jeho vydání do zahraničí je přípustné. Jenže hacker ještě předtím podal žádost o azyl. Ta sice také nebyla úspěšná, ale Nikulin proti tomu podal kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Podle Nikulinova právníka Martina Sadílka měla mít odkladný účinek, a Pelikán proto rozhodl protizákonně.
ÚS mu dal za pravdu. "Ministr spravedlnosti nesmí povolit vydání osoby do cizího státu, probíhá-li řízení o její žádosti o udělení mezinárodní ochrany, včetně navazujícího soudního přezkumu," konstatoval soudce zpravodaj Radovan Suchánek.
Rozhodnutí je přitom zcela formální, Nikulin už byl vydán. A navíc Nejvyšší správní soud již loni v květnu − asi měsíc po jeho vydání − kasační stížnost zamítl s tím, že ani nemohla být úspěšná, protože ji Nikulin podal neoprávněně.
"Předmětem řízení o udělení mezinárodní ochrany nemůže být poskytnutí ochrany proti třetímu státu. Stěžovatel, který je občanem Ruské federace, se nemohl domáhat ochrany proti vydání do Spojených států, neboť taková žádost je zcela v rozporu se samotnou podstatou institutu mezinárodní ochrany," shrnul loni v dubnu Nejvyšší správní soud.
Co se dočtete dál
- Na co měl ministr Pelikán správně vyčkat a kolikrát byl pozván na Hrad a prezidentovi Zemanovi nevyhověl v žádosti o poslání Nikulina do Ruska?
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.